Mimo trwającej pandemii nie należy rezygnować z zaplanowanych wcześniej zabiegów medycznych i pobytów w szpitalu. Chyba, że lekarz prowadzący pacjenta zdecyduje inaczej. Warto jednak wiedzieć jak odpowiednio przygotować się do wizyty w szpitalu, by poradzić sobie w warunkach zaostrzonego rygoru sanitarnego. Trzeba też dobrze przemyśleć, co będzie nam potrzebne, bo brak odwiedzin w szpitalach może utrudnić dostarczenie dodatkowych rzeczy, których nie zabraliśmy z domu.

W czasie pandemii Covid-19 w szpitalach obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny i zakaz odwiedzin. Oznacza to, że kontakt chorego z rodziną jest ograniczony wyłącznie do rozmowy telefonicznej. Do pobytu w szpitalu trzeba zatem dobrze się przygotować - zaznacza Dorota Gwóźdź, pielęgniarka z Klinicznego Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Cytat

Wiele nowych procedur dotyczących zasad hospitalizacji związanych z zaostrzonym reżimem sanitarnym może być zaskakujących dla pacjentów. Warto pytać o nie bezpośrednio w ośrodkach, a niezależnie od nich - zastosować kilka uniwersalnych zasad. Podstawa to dokument tożsamości i dokumentacja medyczna z poprzednich pobytów w szpitalu. Warto zaopatrzyć się w podstawowe środki higieny osobistej, takie jak: mydło, szampon do włosów, szczoteczka i pasta do zębów, dezodorant. Konieczna jest piżama, ręcznik (jeśli mamy, idealnie sprawdzi się sportowy, szybkoschnący), szlafrok lub dres, skarpetki oraz klapki pod prysznic. Panowie powinni pamiętać o maszynkach do golenia, natomiast panie mogą zabrać suszarkę do włosów. Pomocne są chusteczki higieniczne i nawilżające. Dobrze, żeby kosmetyczka była plastikowa, wtedy łatwiej ją zdezynfekować
Dorota Gwóźdż, pielęgniarka

Cytat

Jeżeli pacjent przyjmuje leki na stałe, koniecznie powinien zabrać je ze sobą do ośrodka. Niektóre szpitale zakaźne nie są wyposażone w leki wysokospecjalistyczne, dlatego lepiej nie narażać się na ryzyko przerwania terapii. W naszym przypadku, kiedy arytmiom towarzyszą nierzadko inne schorzenia, to naprawdę bardzo ważne.
Marta Kamińska ze Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy

Warto mieć ze sobą komplet sztućców, chociaż w czasie epidemii COVD-19 wiele szpitali stosuje nakrycia jednorazowe. Można zabrać ze sobą suche jedzenie, a także jogurty, które przed schowaniem do lodówki warto zapakować w szczelne pojemniki. Można zabrać mały termos na kawę lub herbatę. Pomocna będzie też mała buteleczka z płynem do naczyń i zmywak. W wielu szpitalach są automaty, w których można kupić napoje, nie zaszkodzi więc przygotować trochę bilonu - podpowiada Marta Kamińska  

Nie zabierajmy większej ilości gotówki i cennych rzeczy.

Podczas terapii bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, namawiam, aby pacjenci korzystali z kontaktów telefonicznych i internetowych z bliskimi. W codziennej pracy obserwuję, jak dobrze wpływa to na stan chorego i poprawia efekty prowadzonej terapii. Warto wiedzieć, że telefon, tablet czy laptop można bez przeszkód zabrać ze sobą do szpitala. Nie należy tylko zapomnieć o ładowarkach - przypomina Dorota Gwóźdź.

Z telefonów i komputerów trzeba jednak korzystać z poszanowaniem komfortu psychicznego innych pacjentów. Warto używać słuchawek, przydatne są też stopery do uszu.

Po powrocie do domu szpitalne ubrania zaleca się wyprać w temperaturze 60 stopni, a wszystkie przedmioty, w tym sprzęt elektroniczny, dokładnie zdezynfekować.

LISTA rzeczy, które warto zabrać:

  • podstawowe środki higieny osobistej: mydło, szampon do włosów, szczoteczka i pasta do zębów, dezodorant - najlepiej w plastikowej kosmetyczce, którą łatwo zdezynfekować
  • piżama, szlafrok lub dres, skarpetki
  • ręcznik oraz klapki pod prysznic
  • przybory do golenia, ew. suszarka do włosów
  • leki, które przyjmujemy stale
  • dokument tożsamości i dokumentacja medyczna z poprzednich pobytów w szpitalu
  • komplet sztućców, kubek, talerzyk
  • suche jedzenie
  • buteleczkę z płynem do naczyń i zmywak
  • sprzęt elektroniczny (telefon, tablet lub laptop) + ładowarka + słuchawki