Mimo trwającej pandemii nie należy rezygnować z zaplanowanych wcześniej zabiegów medycznych i pobytów w szpitalu. Chyba, że lekarz prowadzący pacjenta zdecyduje inaczej. Warto jednak wiedzieć jak odpowiednio przygotować się do wizyty w szpitalu, by poradzić sobie w warunkach zaostrzonego rygoru sanitarnego. Trzeba też dobrze przemyśleć, co będzie nam potrzebne, bo brak odwiedzin w szpitalach może utrudnić dostarczenie dodatkowych rzeczy, których nie zabraliśmy z domu.
W czasie pandemii Covid-19 w szpitalach obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny i zakaz odwiedzin. Oznacza to, że kontakt chorego z rodziną jest ograniczony wyłącznie do rozmowy telefonicznej. Do pobytu w szpitalu trzeba zatem dobrze się przygotować - zaznacza Dorota Gwóźdź, pielęgniarka z Klinicznego Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Warto mieć ze sobą komplet sztućców, chociaż w czasie epidemii COVD-19 wiele szpitali stosuje nakrycia jednorazowe. Można zabrać ze sobą suche jedzenie, a także jogurty, które przed schowaniem do lodówki warto zapakować w szczelne pojemniki. Można zabrać mały termos na kawę lub herbatę. Pomocna będzie też mała buteleczka z płynem do naczyń i zmywak. W wielu szpitalach są automaty, w których można kupić napoje, nie zaszkodzi więc przygotować trochę bilonu - podpowiada Marta Kamińska
Nie zabierajmy większej ilości gotówki i cennych rzeczy.
Podczas terapii bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, namawiam, aby pacjenci korzystali z kontaktów telefonicznych i internetowych z bliskimi. W codziennej pracy obserwuję, jak dobrze wpływa to na stan chorego i poprawia efekty prowadzonej terapii. Warto wiedzieć, że telefon, tablet czy laptop można bez przeszkód zabrać ze sobą do szpitala. Nie należy tylko zapomnieć o ładowarkach - przypomina Dorota Gwóźdź.
Z telefonów i komputerów trzeba jednak korzystać z poszanowaniem komfortu psychicznego innych pacjentów. Warto używać słuchawek, przydatne są też stopery do uszu.
Po powrocie do domu szpitalne ubrania zaleca się wyprać w temperaturze 60 stopni, a wszystkie przedmioty, w tym sprzęt elektroniczny, dokładnie zdezynfekować.
- podstawowe środki higieny osobistej: mydło, szampon do włosów, szczoteczka i pasta do zębów, dezodorant - najlepiej w plastikowej kosmetyczce, którą łatwo zdezynfekować
- piżama, szlafrok lub dres, skarpetki
- ręcznik oraz klapki pod prysznic
- przybory do golenia, ew. suszarka do włosów
- leki, które przyjmujemy stale
- dokument tożsamości i dokumentacja medyczna z poprzednich pobytów w szpitalu
- komplet sztućców, kubek, talerzyk
- suche jedzenie
- buteleczkę z płynem do naczyń i zmywak
- sprzęt elektroniczny (telefon, tablet lub laptop) + ładowarka + słuchawki