Wahania temperatury, porywisty wiatr, wirusy, bakterie. Niewiele trzeba, by nabawić się bólu gardła. Poza zmieniająca się aurą, przyczynami tej powszechnej dolegliwości mogą być również alergie czy dym papierosowy. Jak sobie z nią poradzić domowymi sposobami?
To prosty sposób na wyeliminowanie bakterii z organizmu. Płyn przygotowujemy w prosty sposób - do szklanki ciepłej wody dodajemy łyżeczkę soli. Taką miksturę stosujemy kilka razy dziennie.
Można dodać również odrobinę leczniczej słodyczy - pamiętajmy o tym, że miód należy rozpuszczać w płynie, którego temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, by zachował swoje właściwości.
Dodatkowo warto pamiętać o płukankach ziołowych - na ból gardła i chrypkę pomogą nam napar z szałwii, kory dębu lub rumianku będzie ukojeniem.
Syrop z cebuli to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na ból gardła i przeziębienie. Jest niezwykle prosty w przygotowaniu. Aby go przyrządzić potrzebujemy cebuli i cukru.
- 4 średnie cebule
- 7 łyżek miodu lub cukru
- opcjonalnie: sok z cytryny, czosnek lub imbir
Cebulę kroimy w talarki lub kostkę i wrzucamy do słoika. Dodajemy cukru/miodu. Opcjonalnie możemy wrzucić posiekany ząbek czosnku, odrobinę imbiru lub 4 łyżki cytryny. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciemne miejsce na dwie doby, aż cebula puści sok.
Syrop należy zażywać trzy razy dziennie po łyżeczce.
Nie od dziś wiadomo, że czosnek należy do grona roślin, które uważane są za naturalne antybiotyki. Warto więc w walce z kaszlem sięgnąć po syrop z czosnku i cytryny. Jego przygotowanie nie zajmie nam zbyt wiele czasu.
- 2 główki czosnku
- 2 cytryny
- 4 łyżki miodu
- 2 szklanki wody
Potrzebne nam będą dwie zmiażdżone główki czosnku. Do nich dodajemy sok wyciśnięty z dwóch cytryn, cztery łyżki miodu i dwie szklanki ciepłej wody. Miksturę odstawiamy na dwie doby.
Syrop z czosnku i cytryny należy pić dwa razy dziennie po dwie łyżeczki.
Inhalacje to znany od pokoleń sposób na zwalczanie bólu gardła i udrażnianie górnych dróg oddechowych. Do ich przygotowania można użyć kilka kropel olejku, np.
- miętowego,
- oregano,
- lawenda,
- echinacea - jeżówka,
- eukaliptus,
- łyżka soli.
Autor: Katarzyna Solecka, rmfmaxxx.pl