O godz. 10:00 premier Donald Tusk ogłosi nowy skład Rady Ministrów. Rekonstrukcja rządu ma przynieść nie tylko zmiany personalne, ale też głęboką restrukturyzację całej administracji rządowej. Liczba ministrów ma zostać wyraźnie ograniczona, a struktura rządu uproszczona. Celem ma być większa efektywność i sprawczość. Kto się pożegna z teką ministra, a kto otrzyma nowe kompetencje? Oto zestawienie zakulisowych i nieoficjalnych informacji. Część z nich zdążyli już potwierdzić sami ministrowie.
- Według nieoficjalnych informacji powstaną dwa superresorty: gospodarki (kierowany prawdopodobnie przez Andrzeja Domańskiego) i energetyki (o wpływy walczył m.in. PSL).
- Z rządem pożegnają się najprawdopodobniej m.in. Katarzyna Kotula, Adriana Porowska, Marzena Okła-Drewnowicz, Czesław Siekierski i Sławomir Nitras (potwierdził dymisję na portalu X).
- Wiele wskazuje na to, że sprawy mieszkalnictwa przypadną Lewicy - może zająć się nimi Tomasz Lewandowski jako wiceszef nowego resortu gospodarczego.
- Nadzór nad spółkami Skarbu Państwa ma przejąć Kancelaria Premiera, a Radosław Sikorski może zostać nowym wicepremierem.
Najmniejszy rząd w Europie? "Odchudzanie" gabinetu Tuska
Obecnie w skład rządu Donalda Tuska wchodzi 26 ministrów, z czego 7 to ministrowie bez teki. W strukturze administracji funkcjonuje 19 resortów, ale - jak zapowiadał premier już w lutym - "będziemy mieli nie jeden z największych rządów w Europie, tylko jeden z najmniejszych".
Zmniejszyć ma się nie tylko liczba ministerstw, ale również liczba członków rządu - w tym wiceministrów. Docelowo liczba osób w randze ministra i wiceministra ma spaść poniżej 100.
Ubędzie najprawdopodobniej ministrów bez teki. Jak zapowiedział Krzysztof Gawkowski, część ministrów bez teki zakończy swoje urzędowanie, a część zostanie przesunięta na stanowiska sekretarzy lub podsekretarzy stanu.
Według nieoficjalnych ustaleń swoje stanowiska stracić mogą:
- Izabela Leszczyna (PO, minister zdrowia),
- Katarzyna Kotula (Nowa Lewica, minister ds. równości),
- Adriana Porowska (Polska 2050, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego),
- Marzena Okła-Drewnowicz (KO, minister ds. polityki senioralnej),
- Jakub Jaworowski (minister aktywów państwowych),
- Marzena Czarnecka (minister przemysłu).
Jak dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz, z resortem zdrowia prawdopodobnie pożegna się Izabela Leszczyna. Największe szanse, by zostać jej następczynią ma Jolanta Sobierańska-Grenda, prawniczka, prezes spółki "Szpitale Pomorskie" w Gdyni.
Katarzyna Kotula może objąć funkcję wiceministra w jednym z resortów, ale nie pozostanie w Kancelarii Premiera.
Dwa "superresorty": gospodarki i energii
Rekonstrukcja ma także wymiar strukturalny. Powstać mają dwa duże, scalone resorty - jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę.
- Resort gospodarki powstanie z połączenia m.in. Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Pokieruje nim najprawdopodobniej obecny szef Ministerstwa Finansów Andrzej Domański (KO). Stanowisko ma stracić Krzysztof Paszyk (PSL), dotychczasowy minister rozwoju. W nowym resorcie gospodarczym znajdzie się również pion odpowiedzialny za mieszkalnictwo. Jak ustalił Kacper Wróblewski z RMF FM, zajmie się nim Tomasz Lewandowski (Lewica), obecny wiceminister rozwoju. Oznacza to, że wbrew postulatom Polski 2050 nie powstanie osobny resort budownictwa. Sprawy "mieszkaniówki" pozostaną w ramach nowego superresortu.
Spór o mieszkalnictwo toczył się między Lewicą a Polską 2050, bo obie partie chciały odpowiadać za ten obszar - Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) przedstawiła nawet premierowi własny projekt połączenia mieszkalnictwa z jej resortem. Lewica odrzuciła tę propozycję.
- Drugi nowy resort - resort energii - ma powstać z połączenia kompetencji obecnych resortów klimatu, przemysłu, infrastruktury i innych. Trwały negocjacje, a o wpływy w tym obszarze zabiegało PSL. Niewykluczone, że część kompetencji obecnej minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski (Polska 2050) zostanie przeniesiona do nowego resortu. Sama Hennig-Kloska - choć była typowana do dymisji - najprawdopodobniej pozostanie w rządzie.
Zmiany personalne: od Siekierskiego do Szejny
Z rządu mają odejść także:
- Czesław Siekierski (PSL, minister rolnictwa) - według informacji RMF FM zastąpi go jego partyjny kolega Stefan Krajewski, obecny wiceminister.
- Andrzej Szejna (Lewica, wiceminister spraw zagranicznych) - jego dymisja to efekt śledztwa dot. nieprawidłowości w rozliczaniu kilometrówek oraz problemów z dopuszczeniem do informacji niejawnych. Premier Donald Tusk i minister Radosław Sikorski chcieli jego odejścia, ale bronił go wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica).
W gronie osób do dymisji wymienia się też:
- Adama Bodnara (KO, minister sprawiedliwości) - otoczenie premiera ma być niezadowolone z tempa działań prokuratury i rozliczeń po PiS.
- Barbarę Nowacką (KO, minister edukacji) i Sławomira Nitrasa (KO, minister sportu).
Ten ostatni we wtorkowym wpisie na portalu X potwierdził dymisję: "W tym tygodniu kończy się moja służba w rządzie RP. Wszystkim, z którymi współpracowałem, z którymi los mnie zetknął, szczególnie sportowcom - niskie ukłony i podziękowania. To był zaszczyt i ogromna przyjemność".
W tym tygodniu koczy si moja suba w rzdzie RP. Wszystkim, z ktrymi wsppracowaem, z ktrymi los mnie zetkn, szczeglnie sportowcom - niskie ukony i podzikowania. To by zaszczyt i ogromna przyjemno. pic.twitter.com/0xygw2NYDY
SlawomirNitrasJuly 22, 2025
Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji, w Porannej rozmowie w RMF FM nie krył, że jest przygotowany na każdy scenariusz. Nie wiem, jakie będą moje dalsze losy. (...) Nie znajdzie pan w tym rządzie wiceministra, który jest pewien tego, że zostanie albo nie zostanie - powiedział.
Ruchy koalicyjne. Kto zyska, kto straci?
Obecnie najwięcej resortów kontroluje Koalicja Obywatelska - aż 10 ministerstw. PSL kieruje czterema resortami, Nowa Lewica trzema, a Polska 2050 - dwoma. KO obsadza także większość stanowisk ministrów bez teki (5 z 7).
W rządzie funkcję wicepremiera pełnią: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica). Według nieoficjalnych informacji nowym wicepremierem ma zostać szef MSZ Radosław Sikorski (KO). Polska 2050 również domaga się tej funkcji, jednak - jak przyznał sam Tusk - partia Szymona Hołowni ma otrzymać stanowisko wicepremiera dopiero w listopadzie, gdy Hołownia przestanie być marszałkiem Sejmu.
Nadzór nad spółkami do KPRM, nie do MAP
Kolejna zmiana dotyczy nadzoru nad strategicznymi spółkami Skarbu Państwa. Obecnie sprawuje go głównie Ministerstwo Aktywów Państwowych, ale także MON, MSWiA i inne. Po rekonstrukcji nadzór nad spółkami Skarbu Państwa ma przejść do Kancelarii Premiera. To oznacza przesunięcie kompetencji z rąk Jakuba Jaworowskiego (KO) - obecnego ministra aktywów - do centrum decyzyjnego przy premierze.
Warto przypomnieć, że do jednej zmiany już doszło - Adam Szłapka, minister ds. UE (KO), został rzecznikiem rządu na początku lipca. W strukturze KPRM ma go wspierać Ignacy Niemczycki, który może być numerem dwa w sprawach unijnych.
Choć środowa rekonstrukcja rządu ma ujawnić główne kierunki zmian, według informacji RMF FM pełna rekonstrukcja może zostać rozłożona na etapy. Druga fala zmian może nadejść w listopadzie, gdy zmieni się marszałek Sejmu. To wtedy Polska 2050 ma otrzymać funkcję wicepremiera, a premier może wprowadzić kolejne zmiany w składzie gabinetu.