​W piątek nadal przewaga chmur i deszczowo. Synoptycy prognozują, że najwięcej opadów do 55 mm i burze wystąpią na krańcach Podkarpacia, Małopolski i Śląska.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej głównym zagrożeniem będą opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 35 mm do 55 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie niewykluczony grad.

Alerty na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku

Ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują na terenie woj. podkarpackiego w powiecie przemyskim, bieszczadzkim, leskim, sanockim, brzozowskim, krośnieńskim, strzyżowskim, jasielskim, Krośnie i Przemyślu.

W woj. małopolskim zagrożony jest powiat gorlicki, nowosądecki, tatrzański, nowotarski, limanowski, myślenicki, suski, wadowicki oraz Nowy Sącz.

W woj. śląskim alerty obowiązują w powiecie żywieckim, bielskim, cieszyńskim i w Bielsko-Białej.

Burze moliwe s dzisiaj na poudniu kraju. Wystpowa bd gwnie w godzinach popoudniowych, a ich strefa bdzie wolno przemieszcza si z zachodu na wschd. Gwnym zagroeniem bd opady deszczu o nateniu umiarkowanym i okresami silnym. pic.twitter.com/xBf2QEdKmQ

IMGWmeteoApril 25, 2025

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk szacuje się na 80 proc. Ostrzeżenia będą obowiązywały od piątku godz. 11 i potrwają do godz. 23. Do godz. 10 obowiązują te same ostrzeżenia na krańcach woj. dolnośląskiego.

Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

Do Polski napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie

Jak informuje IMGW, północna i częściowo zachodnia część kontynentu pozostaną w obszarze wyżu z centrum nad Morzem Norweskim. Na krańcach zachodnich oraz na południu i południowym wschodzie Europy będą zalegały niże.

Północna część kraju będzie pod wpływem klina wspomnianego wyżu znad Morza Norweskiego, który będzie umacniać się także nad Skandynawią. Natomiast południowa Polska pozostanie w obszarze oddziaływania zatoki niżowej, z systemem frontów atmosferycznych, która wolno będzie spychana na południowy wschód, przez rozbudowujący się na południe klin wyżowy.

Napływające z północy coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie, stopniowo będzie wypierać cieplejsze i wilgotniejsze powietrze z południa kraju. Prognozuje się wzrost ciśnienia.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

W górach możliwe opady śniegu i śniegu z deszczem

W piątek na południu i południowym wschodzie kraju zachmurzenie duże, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i postępującymi od północnego zachodu rozpogodzeniami.

W południowo-wschodniej części okresami opady deszczu stopniowo od północnego zachodu zanikające, po południu na południowym wschodzie miejscami burze, możliwy grad. Prognozowana suma opadów deszczu w centrum i na południu kraju 5-20 mm, na południowym wschodzie około 30 mm i tam możliwe punktowa kumulacja opadów do 50 mm. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 7 st. C na wybrzeżu, około 14 st. C w centrum, do 21 st. C na Podkarpaciu.

Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni i północny. Wysoko w Sudetach oraz w czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy zachmurzenie przeważnie małe tylko na południowym wschodzie i początkowo na południu umiarkowane i duże. Miejscami na południowym wschodzie opady deszczu, a początkowo możliwe burze i tam miejscami prognozowana suma opadów do 20 mm. Wysoko w Karpatach opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Temperatura minimalna od -2 st. C na północy, w centrum około 1 st. C i tam oraz w rejonach podgórskich Sudetów przy gruncie spadek do około -3 st. C; na południowym wschodzie do 7 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 60 km/h.

imna masa powietrza z pnocy przynosi przymrozki - dzi rano pojawiy si ju na pnocy kraju. W kolejnych dniach #przymrozki obejm ca Polsk. Uwaga na roliny! #pogoda #IMGW pic.twitter.com/L1dZwM6Cpv

IMGWmeteoApril 25, 2025

Od soboty poprawa pogody?

W sobotę bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 7 st. C na wybrzeżu, około 11 w centrum, do 15 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.