Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert przed burzami i silnym wiatrem. Jak informuje IMGW, w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy istnieje ryzyko wystąpienia trąb powietrznych. Wiatr może osiągać prędkość nawet do 100 km/h. Sprawdź, czy twoja okolica jest zagrożona i przygotuj się na trudne warunki.
Aktualną sytuację pogodową i przemieszczanie się superkomórki burzowej można śledzić TUTAJ. Znajdziecie tu też filmy i zdjęcia m.in. ze dotkniętego żywiołem Podkarpacia.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Synoptycy alarmują - nad Polskę nadciągają gwałtowne burze, intensywne opady i silny wiatr, a nawet trąby powietrzne.
W woj. łódzkim i w części woj. podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu - od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 40 mm - i porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie do 100 km/h.
Natomiast w woj. pomorskim, małopolskim i śląskim, a także w części woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, zachodnio-pomorskiego i opolskiego obowiązują alerty I stopnia.
W związku z trudnymi warunkami pogodowymi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty. "Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.04) prognozowane gwałtowne burze i silny wiatr. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - czytamy w komunikacie.
Uwaga! Alert RCB"Uwaga! Dzi i w nocy (18/19.04) prognozowane gwatowne burze i silny wiatr. W trakcie burzy znajd bezpieczne schronienie."Alert RCB o tej treci zosta przesany do odbiorcw na terenie czci 10 wojewdztw. pic.twitter.com/7zs9yDxb1p
RCB_RPApril 18, 2025
Jak zabezpieczyć się przed burzą?
Oczywiście burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeśli jednak zaskoczy nas i nie jest to możliwe - zminimalizujmy ryzyko. Oto zasady, których należy przestrzegać:
- unikaj pozostawania na otwartej przestrzeni
- nie stawaj jednak pod drzewem, słupem elektrycznym, metalowymi konstrukcjami (przyciągają pioruny)
- najlepiej, jak schowasz się schowaj się w zagłębieniu terenu (np. w rowie) lub pod mocną konstrukcją (np. pod mostem)
- nie wolno Ci przebywać podczas burzy w wodzie,
- nie korzystaj ze sprzętu elektrycznego: wyłącz telefon komórkowy!
- nie dotykaj niczego metalowego w trakcie burzy
Jeśli burza zastanie nas w samochodzie - nie opuszczajmy go, jeśli nie możemy schronić się w budynku. Nie zatrzymujmy też auta w pobliżu drzew.
Zasady bezpieczeństwa warto zastosować również, gdy podczas burzy przebywamy w domu. Należy zamknąć okna i do nich nie podchodzić. Wyłączmy urządzenia elektryczne oraz gazowe.