Będą bezpłatne opatrunki dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB). Właśnie ukazało się zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie. W całej Polsce z nowego świadczenia skorzysta około stu pacjentów, głównie dzieci. To odpowiedź na lipcową listę leków refundowanych. Wraz z nią drastycznie wzrosły dopłaty pacjentów do opatrunków.

Jak dowiedział się nasz reporter, pierwsi pacjenci bezpłatne opatrunki dostaną najwcześniej w przyszłym tygodniu. W najbliższych dniach szpitale będą aneksować umowy w tej sprawie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Przypomnijmy: wraz z lipcową listą refundacyjną wzrosły dopłaty pacjentów do opatrunków stosowanych przy pęcherzowym oddzielaniu się naskórka (epidermolysis bullosa - EB). Rodzice chorych zwracali uwagę, że jest to już kolejny w ostatnich latach wzrost dopłat. Szacowali, że miesięczny koszt pielęgnacji chorego na EB od lipca wynosi ok. 8 tys. zł (są to m.in. koszty opatrunków, igieł, płynów do dezynfekcji, maści, odżywek).

Na początku lipca z chorymi spotkał się minister zdrowia Łukasz Szumowski. W rozmowie z dziennikarzami poinformował, że w najbliższych dniach nieformalny zespół złożony z pacjentów oraz przedstawicieli NFZ i resortu zdrowia opracuje listę produktów, których potrzebują chorzy na EB, a także listę miejsc, w których są leczeni.

Szumowski zapewnił, że resort chce zaproponować tym pacjentom "kompleksową opiekę, to znaczy, żeby dostali wszystkie produkty potrzebne do funkcjonowania, do życia, do leczenia tej ciężkiej choroby".

Jak ustalił nasz reporter, bezpłatne opatrunki pacjenci odbiorą w co najmniej kilkunastu lecznicach w Polsce. W województwie mazowieckim mają być to trzy szpitale.

Opracowanie: