Tiki nerwowe są zaburzeniem neurologicznym występującym zarówno u dzieci jak i dorosłych. Najczęściej charakteryzują się mimowolnymi ruchami różnych części ciała. Są reakcją mózgu człowieka na czynniki zewnętrzne najczęściej o charakterze emocjonalnym (np. stres).

Trudno wskazać jednoznacznie przyczyny tików. W części przypadków podłoże może być genetyczne, ale zazwyczaj występują w trudnych okresach naszego życia, np. pierwszy dzień w szkole.

Rodzaje tików:

  • tiki ruchowe - mimowolne ruchy różnych części ciała, np. mruganie powiekami, grymasy twarzy, ruchy głową, kończyn górnych i dolnych
  • tiki głosowe - powtarzanie różnego rodzaju dźwięków, pochrząkiwanie, pokasływanie
  • tiki czuciowe - najtrudniejsze do wychwycenia, np. uczucie chodzenia mrówek pod skórą, drętwienia części ciała 

Stresujące sytuacje wywołują tiki nerwowe

Rodzice nie powinni od razu wpadać w panikę, gdy widzą takie zaburzenia u dziecka, gdyż tiki zazwyczaj mijają wraz z wiekiem. Pojawiają się wtedy w trudnych okresach, np. pierwszy dzień w szkole, który jest sporym obciążeniem psychicznym dla uczniów. Duży odsetek młodych ludzi z tików wyrasta.

Tiki przemijające i przewlekłe

Kluczowa jest dobra diagnoza, tak by nie przegapić innych poważniejszych zaburzeń, które mogą kryć się za tikami (np. padaczka). Lekarz powinien odpowiednio je sklasyfikować i ocenić czy są przemijające czy przewlekłe. W przypadku tych pierwszych, należy zapewnić pacjentowi wsparcie psychologiczne, warto też przyjmować magnez w większych dawkach, który korzystnie działa na system nerwowy. Przy wystąpieniu tików przewlekłych, które w znacznym stopniu męczą pacjenta, stosuje się również farmakoterapię.