Ból w pięcie przy każdym kroku, najsilniejszy z rana zaraz po wstaniu z łóżka. To charakterystyczny objaw tzw. ostrogi piętowej, która podczas poruszania się drażni okoliczne tkanki miękkie wywołując silne dolegliwości bólowe i stan zapalny. Pacjenci borykający się z ostrogą piętową opisują ból jako kłujący, przeszywający i często porównują go do obecności ostrego kamyka w bucie.

REKLAMA

Ostroga piętowa to małe zwapnienie w kształcie haczyka, które może się zrobić zarówno pod piętą, jak i z tyłu pięty. Rozróżniamy ostrogę piętową dolną, która jest skutkiem niewyleczenia stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego oraz ostrogę piętową górną, która związana jest z przewlekłym stanem zapalnym ścięgna Achillesa. Tak więc przyczyną dolegliwości w obu przypadkach jest niewyleczony stan zapalny. To właśnie on odpowiada przeważnie za powstanie zwapnienia, czyli omawianej ostrogi piętowej.

Złe buty, wady stóp i inne przyczyny

Najczęstszą przyczyną wspomnianych stanów zapalnych są wady stóp - wrodzone lub nabyte, chodzenie w nieprawidłowo dobranym obuwiu, wyposażonym w fabryczne wkładki, które są albo płaskie albo źle wyprofilowane. Nie bez znaczenia są też nawarstwiające mikro-urazy w obrębie rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa.

Bardzo często na ostrogi piętowe skarżą się osoby zmagające się z nadwagą. Im większa waga, tym większy nacisk stóp na podłoże. Dlatego, gdy nasze stopy każdego dnia dźwigają więcej niż powinny, to automatycznie są bardziej podatne na mikro-urazy, kontuzje i schorzenia.

Nowoczesne metody leczenia

Obecnie stosuje się różne sposoby leczenia ostrogi piętowej. Ortopeda może przepisać krioterapię, czy też ultradźwięki. Są to metody znane od lat w fizykoterapii, jednak ich skuteczność w leczeniu ostrogi piętowej pozostawia wiele do życzenia. Często nawet po 10 zabiegach nie ma u pacjenta żadnej poprawy.

Inną metodą, o znacznie większej skuteczności jest terapia falą uderzeniową. Jest to metoda nieinwazyjna, o niewielkiej bolesności i niewielkiej liczbie przeciwskazań. Największą zaletą tej terapii jest szybkie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Często pacjenci już po kilku zabiegach czują znaczą ulgę w bólu i mogą powrócić do codziennych obowiązków. Obecnie coraz rzadziej stosuje się leczenie operacyjne, które jak każda ingerencja chirurgiczna może być obarczone powikłaniami, a rehabilitacja po operacji jest wyjątkowo żmudna.

Falą uderzeniową w stan zapalny

Najlepszym sposobem leczenia ostrogi piętowej jest działanie wielotorowe, za pomocą terapii falą uderzeniową, która wyleczy stan zapalny tkanek miękkich. To właśnie stan zapalny odpowiada za dolegliwości bólowe i niekiedy obrzęk w obrębie pięty. Chociaż zabiegi falą uderzeniową są nieco bolesne, to pozostają nieinwazyjne dla organizmu i cechują się wysoką skutecznością na poziomie 80 proc. Sama terapia ma niewiele przeciwwskazań i można ją z powodzeniem stosować u dorosłych. Terapii falą uderzeniową nie powinno się stosować w przypadku m.in. aktywnej choroby nowotworowej, ciąży, rozrusznika serca, czy też zakrzepicy żylnej lub tętniczej. Leczenie ostrogi piętowej powinno zostać wsparte indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi, które odciążą piętę. Dzięki temu szybciej uda się wyleczyć stan zapalny wokół ostrogi piętowej i zabezpieczyć stopę na przyszłość, przed nawrotem dolegliwości.

(ek)