Jeżeli chcemy, by nasze dziecko zdrowo jadło musimy dać mu przykład w domu. Samo usunięcie śmieciowego jedzenia ze szkolnych sklepików niewiele pomoże. Najważniejszy jest przekaz, płynący od rodziców - mówi dr Anna Majka, specjalista w zakresie leczenia nadwagi i innych zaburzeń w odżywianiu. I przekonuje: nawet jeżeli na początku dziecko będzie się buntować przeciwko zmianie diety, to z czasem nabierze nowych nawyków. Ważny jest przykład i konsekwencja rodziców.
Ewa Kwaśny: Jak namówić dziecko do tego, by jadło warzywa i owoce?
Dr Anna Majka, specjalista w zakresie leczenia nadwagi i innych zaburzeń w odżywianiu: Pamiętajmy, że to my, rodzice jesteśmy wzorcem osobowym dla naszych dzieci. I tak naprawdę nieważne jest, co będziemy im mówić, ale to, co będziemy robić, jaki dawać przykład. Jeżeli my będziemy jeść prawidłowo, prawidłowo komponować kanapki, prawidłowo komponować obiad, to dziecko, nawet jeżeli na początku się zbuntuje, to z czasem przesiąknie tymi nawykami. I w końcu zacznie jeść dokładnie tak, jak my.
Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe?
Najczęściej staramy się ograniczyć pieczywo i ziemniaki, a to prowadzi do spadku poziomu cukru we krwi. To bardzo ważne, bo stabilny poziom cukru we krwi decyduje o tym, jak pracuje nasz mózg, serce i mięśnie szkieletowe. W chwili, kiedy dochodzi do spadku poziomu cukru we krwi organizm broni się przed tym spadkiem. I wtedy jest tak duże łaknienie na słodycze, czy soki, że w ten sztuczny sposób utrzymujemy stabilną glikemię. Czyli jeżeli będziemy jeść regularnie prawidłowo zbilansowane posiłki, organizm będzie pracować prawidłowo i łaknienie na słodycze, czy na soki będzie zdecydowanie mniejsze. Łatwiej to opanujemy. Zapanujemy i nad wagą i nad swoimi zachciankami.
Zbliża się jesień, później zima. Czy powinniśmy jeść inaczej?
Jesienią i zimą powinniśmy jeść bardziej konkretnie. Latem jest najczęściej gorąco i organizm traci mało energii na utrzymanie stałej temperatury ciała. W letnie dni bardziej odpowiada nam jedzenie lekkie, czyli warzywa i owoce oraz napoje. Generalnie potrzebujemy mniej jedzenia, bo potrzebujemy mniej energii. Natomiast jesienią są już pierwsze przymrozki, pierwsze spadki temperatury i organizm potrzebuje więcej energii, żeby utrzymać temperaturę ciała. Dlatego jesienią ważne jest, by jeść regularnie i konkretnie. Czyli nie ciasteczka i nie sałatka, a np. kanapki. Czyli coś, co spowoduje, że będziemy mieli uczucie sytości.
A gorące posiłki?
Gorące posiłki jak najbardziej. Ale, jak wiadomo, pracując wiele godzin nie zawsze mamy czas na gorący posiłek w ciągu dnia. Dlatego zawsze wybierajmy mniejsze zło. Lepszą opcją będzie zjedzenie kanapki niż nie zjedzenie niczego.