Sukcesem zakończyła się nowatorska operacja specjalistów z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi lekarze wszczepili pacjentowi implant do serca. Wy mogliście obserwować ten zabieg na żywo. Pracy medyków przyglądało się kilkanaście tysięcy internautów.

Zespół kardiologów pod przewodnictwem profesora Dariusza Dudka z Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wykonał nowatorskie, jedno z pierwszych w naszym kraju, trójwymiarowe echo dla zabiegów strukturalnych serca. Ta nowoczesna metoda i spojrzenie w technice 3D jest alternatywą dla tradycyjnych operacji kardiochirurgicznych na otwartym sercu. To bardzo skomplikowany nowatorski zabieg, jedna z pierwszych tego rodzaju operacji w Polsce - mówił naszemu dziennikarzowi profesor Dariusz Dudek z Kliniki Kardiologii UJ.

Pacjent miał ubytki w sercu

Operowany mężczyzna miał ubytki w sercu oraz zaburzenia kurczliwości i rytmu tego mięśnia. Zabieg był dla niego ratunkiem przed rozległym zawałem. Celem tego zabiegu było zamknięcie nieprawidłowych połączeń przy zastosowaniu trójwymiarowego obrazowania echokardiograficznego - tłumaczył profesor Dudek.

Do tej pory przeprowadzono wiele zabiegów, ale nie wykorzystywano przy tym, przynajmniej w południowej Polsce, trójwymiarowej techniki. Nowatorstwo tej metody polega na tym, że będziemy mieli na kilku ekranach serce i trzeba w mózgu operatora te obrazy wszystkie przetworzyć w jeden i zastosować odpowiednią terapię - wyjaśniał przed operacją profesor.

Zabieg przeprowadzono metodą małoinwazyjną

Zabieg zamykania ubytków międzykomorowych przeprowadzany jest metodą małoinwazyjną. Poprzez tętnicę do serca pacjenta wprowadzony został implant. Wcześniej - tą samą drogą - umieszczona została minikamera, dzięki czemu - wraz z lekarzami - widzieliśmy wszystko, co działo się wewnątrz. Równolegle - przez cały czas - na komputerach mogliśmy obserwować obraz serca - w 3D i 2D. Wszystko po to, by w sercu pacjenta, w odpowiedniej pozycji, zainstalować implant. Przypomina on parasol - jego otwarcie spowodowało, że wszystkie dziury, ubytki zostały załatane równocześnie.