W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W chorobie Hashimoto dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Efektem jest przewlekłe zapalenie tarczycy, powoli przez lata niszczące ten gruczoł. Endokrynolog, dr Monika Buziak-Bereza tłumaczy co wpływa na hormon tarczycy (TSH) u chorych na Hashimoto.

Zdjęcie ilustracyjne /Pexels photo /

Pytanie: Mam zdiagnozowaną od kilku lat chorobę Hashimoto, mam pytanie czy sytuacja stresujące mogą mieć wpływ na wzrost wskaźnika TSH? Bardzo mi się podniósł od momentu kiedy mam stresujące sytuacje w pracy ze swoim przełożonym?

Dr Monika Buziak-Bereza: Nie tylko stres, ale wiele innych czynników jak np.:  naturalny przebieg choroby, suplementy diety, inne leki, zmiana ciężaru ciała, czy poziomu aktywności fizycznej może wpłynąć na zmianę zapotrzebowania na hormony tarczycy. Monitorowanie stężenia TSH co 3-6 miesięcy u pacjenta z rozpoznaną i leczoną chorobą Hashimoto pozwala na decyzję o ewentualnej korekcie dawki l-tyroksyny, po przeanalizowaniu i uwzględnieniu przez lekarza wszystkich możliwych czynników, które mogły mieć wpływ na otrzymany wynik TSH.Za pośrednictwem portalu "Twoje Zdrowie" czytelnicy mogą zadawać pytania naszym specjalistom. Można to zrobić na podstronie "Pytania i odpowiedzi".