Ultrasonografia to bardzo dokładna metoda diagnostyczna, która jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Stąd, badanie wykonuje się już dzieciom w łonie matki. USG znakomicie sprawdza się zarówno przy diagnozowaniu jamy brzusznej, jak i obrazowaniu stawów.
USG to nowoczesna metoda obrazowania, która pozwala lekarzowi na nieinwazyjne "obejrzenie" narządów wewnętrznych. To bezpieczne i bardzo precyzyjne badanie stosowane już od ponad 40 lat. Obraz, który widzimy na monitorze, powstaje dzięki wysyłaniu impulsów fal ultradźwiękowych. Odbite na granicy różnych środowisk akustycznych fale ultradźwiękowe, powracają z różną siłą i po różnym czasie do urządzenia. Wysyła i odbiera je głowica, która w trakcie badania przylega do właściwej okolicy ciała.
Zaletą ultrasonografii jest prowadzenie badania w czasie rzeczywistym. Opóźnienie pojawiające się na ekranie aparatu jest praktycznie niezauważalne. Lekarz wykonujący USG może ocenić poruszanie się struktur wewnątrz ciała pacjenta, jak na przykład perystaltykę jelit. Badanie ultrasonograficzne może obejmować wszystkie struktury ciała - nie tylko narządy wewnętrzne, ale także mięśnie i stawy. Dlatego jest to istotna metoda diagnostyczna w ortopedii, gdy mamy do czynienia np. z kontuzjami.
Jest wiele wskazań do wykonania USG. Zleca je lekarz poprzez wypisanie skierowania z informacją, które z badań USG ma być wykonane i co ma wyjaśnić. W związku z tym, że w badaniu ultrasonograficznym nie wykorzystuje się energii jonizującej, pacjent może się zgłosić na nie również bez skierowania.
mc/medycyna praktyczna