W najnowszym filmie dokumentalnym, amerykańska piosenkarka Lady Gaga zdradziła, że cierpi na przewlekłą chorobę – fibromialgię. Czym jest ta choroba i czy może być groźna dla gwiazdy pop?

Lady Gaga na pokazie swojego filmu dokumentalnego /Chris Young /PAP

Swoją tajemnicę związaną z chorobą Lady Gaga ujawniła w filmie dokumentalnym na swój temat "Lady Gaga Five Foot Two", którego premiera jest przewidziana 22 września. Film jest już pokazywany na festiwalach. Duża jego część jest poświęcona temu, jak gwiazda zmaga się z chorobą.

Fibromialgia to reumatyczna choroba charakteryzująca się przewlekłym bólem mięśni i stawów. Kiedy objawy się nasilają, pojawiają się też na ciele miejsca o nadmiernej wrażliwości na ucisk.

Fibromialgia dopiero niedawno została uznana za osobną chorobę, a niektórzy lekarze cały czas spierają się co do tego, czy należy zestaw tych objawów uważać za oddzielną chorobę.

Schorzenie jest związane z nieprawidłowym odczuwaniem bólu, chociaż nie do końca znamy mechanizm zjawiska. W badaniach, które są przeprowadzane u pacjentów, stwierdza się nieprawidłowe stężenie w układzie nerwowym rożnych substancji biorących udział w odczuwaniu bólu. Chorzy mogą mieć zmniejszony poziom serotoniny (dlatego w leczeniu często podaje się ten hormon).

Innym objawem, który doskwiera chorym, są zaburzenia snu głębokiego. To ta faza snu, która w największym stopniu odpowiada za regenerację organizmu, dlatego chorzy często są zmęczeni i nie czują się w pełni wypoczęci w ciągu dnia.

Szacuje się, że fibromialgia jest jedną z najczęstszych chorób, które rozpoznają reumatolodzy. Może na nią cierpieć od 2, do nawet 10 procent ludzi. Zdecydowanie częściej chorują kobiety, a objawy najczęściej pojawiają się między 30, a 50 rokiem życia.

Nie ma jednego sposobu leczenia tej choroby, a terapia musi być dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta. U jednych sprawdza się leczenie farmakologiczne, a u innych skuteczna jest bardziej niekonwencjonalna terapia, na przykład krioterapia, balneoterapia czy ćwiczenia usprawniające. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwdepresyjne, przeciwbólowe, rozciągające mięśnie.


Trudno określić, czy można całkowicie wyleczyć się z fibromialgi. Terapia może spowodować ustąpienie objawów na dłuższy czas, jednak nieleczona fibromialgia może wrócić. Żeby zapobiec nawrotowi choroby, ważne jest dbanie o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną, unikanie stresu i dbanie o odpoczynek.

Co ciekawe, Lady Gada nie jest jedyną gwiazdą, która cierpi na fibromialgię. Objawy tej choroby ma też amerykański aktor Morgan Freeman i irlandzka wokalistka Sinead O’Connor.

Więcej o tej chorobie możecie przeczytać w Medycynie Praktycznej

Źródła: USA Today/Medycyna Praktyczna