Owsica to najczęstsza robaczyca występująca głównie u dzieci w wieku przedszkolnym. Gdy choroba je dopadnie, zaczynają intensywnie się drapać. Profilaktyka owsicy polega przede wszystkim na dbałości o higienę, w tym regularnym myciu rąk.
Skąd bierze się owsica?
Choroba wywoływana jest przez nicienia o nazwie owsik ludzki, który kolonizuje błonę śluzową jelita grubego. Samice tego pasożyta nocą wydostają się przez odbyt celem złożenia jaj, stąd też objawy u dzieci pojawiają się często w godzinach nocnych. Dzieci drapią się intensywnie i przenoszą infekcję na innych członków rodziny, bądź inne dzieci, z którymi mają kontakt.
Higiena i preparaty ziołowe
Trzeba przede wszystkim zadbać o higienę, w tym regularne mycie rąk. Pościel, bielizna, ręczniki powinny być często zmieniane i poddawane działaniu wysokiej temperatury. Zioła od zawsze używane były w terapii pasożytów jelitowych. W przypadku owsicy istnieją doniesienia naukowe sugerujące skuteczność przede wszystkim odwarów z nasion czarnuszki siewnej i owocni orzecha włoskiego oraz naparu z ziela piołunu.
W doniesieniach naukowych spotkamy się również z korzystnym działaniem oleju z nasion czarnuszki, ale powinien to być olej standaryzowany, czyli taki, w którym zawartość olejków eterycznych jest gwarantowana. Do innych olejków eterycznych, stosowanych w przypadku pasożytów jelitowych, należą goździkowy, kminkowy i tymiankowy. Zaznaczyć trzeba, że preparaty ziołowe w przypadku zakażenia owsikiem nie tylko ułatwiają eliminację z organizmu tego nicienia, ale także działają rozkurczowo, wiatropędnie, poprawiają trawienie oraz łagodzą objawy alergii.