Jak żywić dziecko chore na cukrzycę, czy taki uczeń może uprawiać sport, jak obsługuje się sprzęt do badania – odpowiedzi na te pytania mogą uzyskać nauczyciele w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dyrekcja placówki oświatowej nie może odmówić przyjęcia dziecka z cukrzycą. Jest natomiast zobowiązana do zapewnienia mu odpowiednich warunków podczas pobytu w przedszkolu czy szkole. W placówce powinny zostać wprowadzone odpowiednie procedury określające postępowanie z takimi uczniami, dyrekcja powinna również zapewnić kadrze pedagogicznej i pozostałym pracownikom szkolenia z zakresu postępowania z chorym dzieckiem. Takie szkolenia oferuje nauczycielom katowicki szpital.
Wiemy, że placówki oświatowe mają problem z organizacją takich szkoleń. Dlatego jako szpital bierzemy tę rolę na siebie. Opracowaliśmy program szkoleń, zapraszamy nauczycieli do naszego szpitala na zajęcia, przekazujemy wiedzę teoretyczną, ale i praktyczne umiejętności. Nauczyciele na miejscu mogą dopytać o interesujące ich kwestie - powiedziała kierownik Oddziału Diabetologii Dziecięcej w GCZD, przewodnicząca Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Przemysława Jarosz-Chobot.
Szkolenie "Bezpieczna szkoła i przedszkole dla dzieci z cukrzycą" skierowane jest do nauczycieli i innych pracowników placówek oświatowych. Podczas zajęć przekazywane są najważniejsze informacje o chorobie, m. in. o objawach cukrzycy, sposobach postępowania, podawania insuliny, zasadach żywienia w trakcie choroby oraz metodach pomiaru stężenia glukozy we krwi.
To są niezwykle przydatne szkolenia. W naszej szkole mamy w tym roku pierwszoklasistkę chorującą na cukrzycę. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkolenia na pewno pomogą nam w zapewnieniu dziewczynce właściwej opieki - powiedziała pani Natalia, nauczycielka ze szkoły podstawowej w Knurowie.
Zajęcia są prowadzone przez edukatorki diabetologiczne, czyli pielęgniarki specjalnie przygotowane i przeszkolone do pracy z osobami chorymi na cukrzycę. W naszym szpitalu są zatrudnione trzy edukatorki. Ich rola jest nie do przecenienia. Są osobami pierwszego kontaktu dla z dziecka i jego rodziny. Oswajają chorobę, uczą właściwej diety i korzystania ze sprzętu do pomiaru glikemii - podkreśliła prof. Przemysława Jarosz-Chobot.
Cukrzyca to jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nieleczona może prowadzić do powikłań, a w konsekwencji do śmierci. W Polsce na cukrzycę choruje 2,7 mln osób.
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach to jeden z wiodących ośrodków w kraju, zajmujących się leczeniem świeżo rozpoznanej cukrzycy. Obecnie pod opieką placówki pozostaje ok. 1500 pacjentów z rozpoznaną chorobą. W 2016 r. w ośrodku zdiagnozowano 190 nowych przypadków cukrzycy. Do września 2017 r. liczba ta wyniosła już ponad 120 przypadków.
(ag)