W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się najczęstszymi problemami ze skórą, które mogą dotyczyć każdego z nas. Jak zawsze w środę na Wasze pytania będzie odpowiadał ekspert. Profesor Radosław Śpiewak, dermatolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyjaśni, jakie są objawy i metody leczenia dolegliwości, z którymi się borykacie. Pytania możecie zadawać poprzez specjalny formularz na naszym portalu oraz w trakcie wideoczatu, który wystartuje o 13:15.
Prof. dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog, wenerolog i alergolog, jest kierownikiem Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wśród jego zainteresowań badawczych są m.in.: diagnostyka in vivo oraz in vitro alergii, testy płatkowe, choroby z grupy wyprysku i zapalenia skóry, choroby z grupy pokrzywki, skórne reakcje niepożądane (alergia) na kosmetyki i leki oraz mechanizmy alergii kontaktowej, fotoalergii i fototoksyczności.
Choroby skóry, które mogą dotyczyć każdego z nas, są tematem wielu artykuł, jakie znajdziecie na portalu Twoje Zdrowie.
W jednym z nich pisaliśmy o znamionach, jakie mogą się pojawić na skórze. Czy każde trzeba usuwać?
Jedynie dermatolodzy i chirurdzy mogą stwierdzić, czy znamię, z którym zgłaszamy się do lekarze, jest tylko problemem estetycznym czy też zagrażającym naszemu zdrowiu. Istnieją nieinwazyjne sposoby zbadania podejrzanej zmiany skórnej. W tym celu lekarze wykorzystują m.in. dermatoskop, czyli mikroskop, który pozwala na obejrzenie zmian pod dziesięciokrotnym powiększeniem.
Nasz niepokój powinny wzbudzić znamiona, które np. wcześniej były płaskie, a teraz zmieniły kształt na wypukłe lub wokół nich utworzyło się owrzodzenie, które nie goi się przez kilka miesięcy. W takich sytuacjach lekarz najczęściej podejmuje decyzję o ich usunięciu.
Jeżeli pieprzyk czy przebarwienie skóry nam przeszkadzają z powodów estetycznych, możemy zdecydować się na ich usunięcie. Tego rodzaju zabiegi są w Polsce refundowane.
Wątpliwości, czy znamię nadaje się do leczenia onkologicznego, może rozwiać badanie histopatologiczne. Zabieg polega na jego wycięciu wraz z małym marginesem zdrowej skóry. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli znamię okaże się złośliwe, dodatkowo usuwa się bliznę po zagojeniu rany. Dalsze leczenie przejmuje onkolog.
Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ <<<
(ł)