Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalnych opiekunów osób starszych. Jest to zawód wymagający nie tylko odpowiednich cech osobowościowych, ale też dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Jak wskazują sami opiekunowie, jest to praca trudna, ale dająca ogromnie dużo satysfakcji.

REKLAMA

W Polsce opiekun osób starszych znajduje się w grupie zawodów deficytowych. W naszym kraju obecnie niemal co czwarta osoba jest w wieku senioralnym. Co trzecia potrzebuje pomocy w różnych sferach życia codziennego lub wymaga bardziej specjalistycznej opieki.

W 2050 roku aż 40 proc. polskiego społeczeństwa będzie miało powyżej 60 lat. Zapotrzebowanie na opiekunów będzie w związku z tym z każdym rokiem rosło.

Dziś wciąż jeszcze większość opiekunów to najbliżsi członkowie rodzin, jednak wzrasta grupa osób, które decydują się na współpracę z profesjonalistami - mówi Iwona Przybyło, dyplomowana pielęgniarka z Akademii Opiekunów, organizacji zajmującej się specjalistycznym wsparciem dla opiekunów osób starszych. Nikt nie jest w stanie w pełni zastąpić wykwalifikowanego opiekuna, który wie, jak reagować na rozmaite sygnały "wysyłane" przez podopiecznego i fachowo udzielić mu wsparcia. Dlatego zapotrzebowanie na profesjonalistów będzie rosło - podkreśla.

Czy opiekun może dobrze zarobić?

Tutaj bardzo dużo zależy od posiadanych kompetencji. Mimo, że w Polsce przeciętne zarobki w tym zawodzie są niestety wciąż niskie, to osoby z kilkuletnim doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami mogą liczyć na wynagrodzenie zbliżone do średniej krajowej.

Alternatywą dla opiekunów pracujących w Polsce mogą być wyjazdy za granicę, na przykład do Niemiec. Tamtejszy system socjalny bardzo hojnie wspiera rodziny, które podejmują decyzję o zapewnieniu seniorowi opieki w jego własnym domu. W konsekwencji, legalnie oddelegowany przez polskiego pracodawcę opiekun zarobi w Niemczech znacznie więcej niż w kraju - od 1000 do 1500 euro na rękę. Dodatkowo, może liczyć na szereg premii, np. za pracę w okresie świątecznym, więc ostateczne wynagrodzenie może być jeszcze wyższe.

Obowiązki opiekuna podejmowane są często przez osoby na emeryturze. Dla wielu to dobry sposób na dodatkowy zarobek, a przy tym okazja do czerpania satysfakcji z robienia czegoś dobrego dla innych.

Kwalifikacje

Nie trzeba mieć wykształcenia medycznego, żeby być dobrym opiekunem. Łatwiej jest zapewne tym osobom, które wcześniej pracowały w sektorze medycznym, pedagogicznym czy psychologicznym. Często wystarczy jedynie doświadczenie w opiece nad członkiem rodziny - zauważa Iwona Przybyło z Akademii Opiekunów.

(mc)