Jaka dieta jest dobra na pamięć? Kto daje skierowanie do geriatry? Kiedy zrezygnować z prowadzenia samochodu? Między innymi takie pytania pojawiły się podczas wideoczatu na temat problemów zdrowotnych, z którymi zmagają się seniorzy. Wszelkie wątpliwości internautów wyjaśniał specjalista geriatrii. Gościem cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” był dr Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala MSWiA w Krakowie.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne /Shutterstock
zdj. ilustracyjne

Nie zawsze i nie każdy senior zdaje sobie sprawę, że w pewnym momencie powinien zrezygnować z prowadzenia auta, albo przynajmniej wykonać niezbędne badania. Pamiętajmy, że nie wiek, tylko stan zdrowia decyduje o tym, czy powinniśmy jeszcze być kierowcami. Dlatego tak istotne jest to, by seniorzy byli poddawani badaniom lekarskim i psychotechnicznym w celu stwierdzenia, czy mogą prowadzić samochód - zwraca uwagę dr Krzysztof Czarnobilski, geriatra ze krakowskiego Szpitala MSWiA.

Szczególnie uważać powinny osoby cierpiące na chorobę Parkinsona, cukrzycę, zapalenie stawów, niewydolność krążenia, obrzęki kończyn dolnych. Pierwsze niepokojące objawy, które nie wolno lekceważyć, to: zaburzenie koncentracji, gubienie drogi, kłopoty obserwacji poboczy, problemy z odwracaniem głowy przy cofaniu, trudności z utrzymaniem odległości i prędkości.

Niektórzy mają problem ze słuchem, dlatego nie słyszą syreny karetki. Pamiętajmy, że u osób starszych również zawęża się kąt widzenia. Ponadto powinno się seniorom uświadamiać zagrożenia, wynikające z wydłużenia czasu reakcji. Jeśli lekarz zalecił nowy lek, nie wsiadajmy za kierownicę przez kilka dni. Leki mogą wchodzić w interakcje, a to z kolei może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak organizm zareaguje na nowe medykamenty. Nie tylko sami seniorzy, ale również ich bliscy i krewni powinni uważać, pilnować i przypominać o rozwadze - podkreśla dr Czarnobilski.


Inne pytania, na jakie odpowiadał nasz ekspert:

· Czym jest andropauza, czyli męskie przekwitanie?

· Jaka jest procedura przyznawania stopni niepełnosprawności?

· Jak przygotować mieszkanie dla starszej osoby, by nie doszło do groźnych upadków?

Cały wideoczat jest dostępny tutaj: