Nowe badania nad wpływem witaminy D wykazały, że jej zbyt duża ilość w organizmie może wpływać w negatywny skutek dla naszego refleksu i zwiększać ryzyko upadku wśród osób starszych.
Witamina D jest niezbędna przy budowaniu kości. Wpływa na wchłanianie się wapnia, który jest głównym ich budulcem. Pomaga też utrzymywać kości i zęby w dobrej kondycji. Nasz organizm wytwarza witaminę D wtedy, gdy nasza skóra jest wystawiona na promienie słoneczne.
Ilość witaminy D, którą wytwarza nasza skóra, zależy od kilku czynników, w tym od tego w jakiej szerokości geograficznej żyjemy, pory roku i pigmentacji skóry. W okresie zimowym produkcja witaminy D może się zmniejszyć albo nasz organizm może całkowicie tej produkcji zaprzestać.
Bogatym źródłem witaminy D są łosoś, sardynki, tuńczyk, ostrygi i krewetki. Możemy ją także znaleźć w żółtkach jaj, grzybach, mleku sojowe, płatki zbożowe i płatki owsiane.
Witamina D u osób starszych
Starszym osobom, które rzadko wystawiają się na promienie słoneczne, zaleca się zażywanie suplementów, które zawierają witaminę D. Może to pozytywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie kości ale również na poprawę pamięci.
Badania wykazują, że niedobór witaminy D może powodować otępienie, depresję, autyzm, a nawet schizofrenię.
Według National Institutes of Health (NIH) zalecana dzienna ilość witaminy D wynosi:
- niemowlęta 0-12 miesięcy: 400 jednostek międzynarodowych (IU)
- dzieci w wieku 1-18 lat: 600 IU
- dorośli do 70: 600 IU
- dorośli powyżej 70: 800 IU
- kobiety w ciąży lub karmiące: 600 IU
Chociaż przyjmowanie witaminy D jest bardzo ważne, to jej nadmiar jest równie niezdrowy, co niedobór. Badanie przeprowadzone przez Rutgers University wykazało, że starsze kobiety z nadwagą lub otyłe, które przyjmowały ponad trzykrotnie większą dawkę dzienną witaminy D, niż rekomendowaną, miały wolniejszy czas reakcji.
Gorszy refleks przyczyną częstszych upadków
Centres for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje, że 1 na 4 osoby starsze upada, przynajmniej raz w ciągu roku. Szacuje się, że w efekcie, to 29 milionom upadków, 3 milionom wizyt w izbie przyjęć, 800 000 hospitalizacji i 28 000 zgonów.
Niedawno naukowcy z Rutgers University w New Brunswick, NJ, przeprowadzili badanie dotyczące czynników ryzyka upadków.
Przeanalizowali wpływ witaminy D na trzy grupy kobiet w wieku 50-70 lat. Pierwsza grupa przyjęła zalecaną dawkę dzienną 600 IU. Druga grupa przyjęła 2000 IU, a trzeci 4000 IU.
Wyniki wykazały poprawę pamięci i uczenia się w grupach, które przyjmowały więcej niż zalecana dawka dzienna. Jednak te same grupy również doświadczyły spowolnienia czasu reakcji.
Wolniejszy czas reakcji może mieć inne negatywne skutki, takie jak potencjalne zwiększenie ryzyka upadku i złamań - mówi Sue Shapses, autorka raportu z badań. Shapses uważa, że wyniki badań wskazują, że wolniejszy czas reakcji może być przyczyną zwiększonego ryzyka upadków.
Zdaniem naukowców, przyjmowanie 4000 IU witaminy D dziennie nie ma wpływu na młodych ludzi, jednak osobom starszym może zaszkodzić. Nadmiar witaminy D w organizmie może sprawić, że będą mieli problem ze złapaniem równowagi, żeby uniknąć upadku.