​Starość zaczyna się po 75. roku życia - orzekli włoscy gerontolodzy i geriatrzy, a ich wniosek uznano za “rewolucyjny". Specjaliści podkreślają, że dzisiejsi 65-latkowie we Włoszech mają taką kondycję, jak czterdziestolatkowie przed trzema dekadami.

Od tej chwili populacja Włoch może uznać się za młodszą, gdyż starość zaczyna się po 75. roku życia, czyli później niż się powszechnie uważa - tak media podsumowują wnioski zaprezentowane na trwającym w Rzymie kongresie krajowego stowarzyszenia gerontologii i geriatrii.

Dzisiaj 65-latek ma formę fizyczną i poznawczą 40-45-latka 30 lat temu - stwierdził w czasie obrad profesor Niccolo Marchionni z uniwersytetu we Florencji i zarazem kardiolog z tamtejszego szpitala. Ogłosił następnie: Podnosimy poprzeczkę wieku, dostosowując do poziomu aktualnej oczekiwanej długości życia w krajach zaawansowanego rozwoju.

Zaznaczył ponadto, że obecnie duża część populacji w wieku od 60 do 75 lat jest w "doskonałej formie" i nie cierpi na żadne choroby.

Obecna średnia długość życia we Włoszech to 85 lat w przypadku kobiet i 82-83 lata u mężczyzn. W związku ze swymi wnioskami geriatrzy zaapelowali o dostosowanie obowiązującej koncepcji starości do, jak zaznaczają, zmieniającej się sytuacji.

(az)