Jeśli zaburzenia erekcji lub niskie libido pogarszają twoje życie seksualne, warto zasięgnąć porady eksperta. Te problemy bardzo często dotyczą mężczyzn powyżej 50. roku życia. "To nie znaczy, że tak musi być. Są sposoby, aby temu zaradzić" - przekonuje psycholog, dr Dana Brendza.

REKLAMA

Zawsze pierwszym krokiem jest rozmowa z lekarzem. Mało prawdopodobne jest, że lekarz rodzinny sam podejmie ten temat, zwłaszcza jeśli przychodzisz do niego z przeziębieniem czy np. z prośbą o skierowanie do okulisty. Nie bój się rozpocząć rozmowy, w końcu chodzi o twoje zdrowie i twój komfort życia.

Oto kilka wskazówek. Wykorzystaj je, aby cieszyć się udanym życiem seksualnym długo po pięćdziesiątce:

Nie bój się leków

Weź pod uwagę medykamenty, czyli popularne tabletki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji. Substancją czynną jest sildenafil. W niskich dawkach występuje w tabletkach, które można kupić bez recepty w aptekach. Większą dawkę znajdziemy w preparatach, które przepisuje lekarz.

Dbaj o formę

Wysokie ciśnienie krwi i cholesterolu może spowodować problemy z układem naczyniowym, co z kolei prowadzi do zaburzeń erekcji. To bardzo ważne, aby regularnie ćwiczyć i pilnować wagi. Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko problemów z erekcją lub chociaż opóźnić ich pojawienie się.

Zbadaj serce

Co jeśli już wcześniej zdiagnozowano u ciebie cukrzycę lub masz wysokie ciśnienie? Lekarstwa na potencję mogą być pomocne, ale prawdopodobnie lekarz będzie chciał zbadać też twoje serce. To bardzo ważne, aby przed rozpoczęciem przyjmowania tych tabletek upewnić się, że serce dobrze działa - tłumaczy dr Brendza. Powód? Zaburzenia erekcji mogą być katalizatorem innych schorzeń, np. chorób serca.

Nie wiń testosteronu

Nie zakładaj, że wszystkiemu winny jest niski testosteron. Niektórzy eksperci obawiają się, że zbyt wielu mężczyzn stosuje terapię hormonalną na spadający poziom testosteronu. Zgadzają się co prawda z tym, że słabnący popęd seksualny może mieć związek z hormonami. Warto więc, w przypadku problemów z erekcją, na wszelki wypadek zbadać poziom testosteronu.

Jeśli jego poziom jest niski, twój lekarz musi zbadać, dlaczego tak się dzieje - mówi dr. Brendza.

Nie bój się szukać wsparcia

Kwestie związane z seksualnością, takie jak niskie libido czy zaburzenia erekcji mogą mieć emocjonalny element. Więc konsultacja z psychologiem może być dobrym rozwiązaniem. Dr Brendza tłumaczy, że "warto wziąć pod uwagę i zrozumieć, że wiele zaburzeń może wynikać z problemu, do rozwiązania którego potrzebna jest pomoc psychologa."

Macie różne potrzeby? Porozmawiaj z partnerką

To powszechny problem wielu par. Jeśli zauważasz, że wasze potrzeby seksualne są inne, spróbuj porozmawiać o tym z partnerką. Otwarta rozumowa jest konieczna. Tylko tak udaje się dojść do kompromisu, który jest satysfakcjonujący dla każdej ze stron.

Kobiety mogą potrzebować więcej intymnego, emocjonalnego aspektu w tym związku, podczas gdy mężczyźni częściej skupiają się na samej fizyczności seksu - wyjaśnia dr Brendza. Innymi słowy, zapytaj partnerkę, czego oczekuje i sam powiedz, co dla ciebie jest ważne.

Seks wymaga czasu. Znajdź go

Z wiekiem mężczyźni stają się trochę mniej odporni na codzienny stres i napięcia, a to może stworzyć barierę, opór przed seksem. Zdaniem specjalistów, to bardzo ważne, by pary znalazły czas na codzienne pogłębianie swojej relacji i intymnej więzi, jaka ich łączy.


Opracowanie na podstawie artykułu przygotowanego dla Cleveland Clinic: