Zbyt wczesne zakończenie stosunku seksualnego, zwane zwykle przedwczesnym wytryskiem - to problem, którego doświadcza wielu mężczyzn. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane stresem czy innymi czynnikami - jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by temu zapobiec.

Aż 31 proc. mężczyzn w wieku od 18 do 56 lat cierpi na przedwczesny wytrysk, a kolejne 85 proc. z nich woli przemilczeć swój problem - wynika z badania przeprowadzonego przez National Health and Social Life Survey w Wielkiej Brytanii.

Przedwczesny wytrysk to częsta dolegliwość seksualna. Występuje u mężczyzn, gdy nasienie wydostaje się z cewki moczowej zbyt wcześnie, co wywołuje znaczny dyskomfort u par.

Międzynarodowe wytyczne definiują przedwczesny wytrysk jako regularny wytrysk w ciągu jednej minuty od momentu rozpoczęcia penetracji.

Na szczęście istnieje kilka wskazówek z których można skorzystać, by wydłużyć długość stosunku seksualnego.  

Jak powstrzymać przedwczesny wytrysk? Poznaj sprawdzone triki

Metody zmniejszające ryzyko przedwczesnego wytrysku opracowane przez NHS (National Health and Social):

  • Masturbacja od 1 do 2 godzin przed seksem
  • Używanie grubej prezerwatywy w celu zmniejszenia czucia
  • Wzięcie głębokiego oddechu, aby na krótko zatrzymać odruch wytrysku
  • Uprawianie seksu ze swoim partnerem w takiej pozycji, by był on na górze (to umożliwi mu odsunięcie się, gdy jest bliski wytrysku)
  • Robienie przerw podczas seksu, by rozproszyć myśli.

Kiedy konieczna jest farmakoterapia...

Lekarz specjalista może też wypisać leki, które skutecznie pomogą w rozwiązaniu problemu z przedwczesnym wytryskiem.

Jeśli opisane powyżej domowe techniki nie przyniosą oczekiwanego efektu, można wprowadzić farmakoterapie z zastosowaniem tzw. selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

"SSRI są stosowane głównie w leczeniu depresji, ale jednym z ich skutków ubocznych jest opóźnienie wytrysku" - informuje NHS.

Przykładem jest substancja dapoksetyna, która wykorzystywana jest w leczeniu przedwczesnego wytrysku i może być stosowany dorywczo. Zwykle zaleca się przyjmowanie tabletki od 2 do 3 godzin przed seksem, ale nie częściej niż raz dziennie.

Źródło: Daily Star