To choroba ludzi młodych i aktywnych, często narażonych na stres. Zespół jelita nadwrażliwego. W krajach rozwiniętych dotyka do 20 proc. osób. Zwykle chorują kobiety. Problem najczęściej pojawia się przed trzydziestką.
Każdy z nas może wstępnie rozpoznać u siebie zespół jelita nadwrażliwego. Niepokojącym sygnałem jest ból brzucha co najmniej raz w tygodniu związany z zaparciami lub biegunkami. Zazwyczaj są to jedyne objawy. Wykonywane przy tej chorobie badania podstawowe (np. morfologia, badanie stolca, kolonoskopia) zawsze wychodzą prawidłowo.
W niektórych sytuacjach - przy przedłużających się objawach, pomimo leczenia - trzeba wykluczyć inne przyczyny choroby jak:
- nietolerancja laktozy
- infekcje przewodu pokarmowego
- celiakia
Na zespół jelita nadwrażliwego często cierpią osoby niestabilne emocjonalnie i obciążone nadmiernych stresem. Objawy choroby mogą również wynikać z nieprawidłowej diety:
- jedzenie "śmieciowe"
- pokarmy wysoko przetworzone
- nieregularne spożywanie posiłków
Poza dbaniem o zdrowy tryb życia, warto odwiedzić aptekę i zaopatrzyć się w probiotyki lub leki hamujące najbardziej dokuczliwe objawy (zaparcie, biegunki, wzdęcia).
Jeżeli typowe objawy sugerujące zespół jelita nadwrażliwego pojawią się u osób powyżej 50. roku życia, wskazane jest wykonanie kolonoskopii, by wykluczyć raka jelita grubego.