​Zawał serca to nie tylko nagły, przeszywający klatkę piersiową ból serca. Istnieje szereg objawów, które zwiastują zawał. Jeśli tylko nauczysz się je odczytywać, możesz zauważyć sygnały ostrzegawcze nawet miesiąc przed zawałem i uniknąć go. Warto to wiedzieć!

REKLAMA

Ból w klatce piersiowej

Zanim pojawi się zawał, wiele osób odczuwa nieprzyjemny ból w klatce piersiowej, połączony z napięciem pod żebrami i uczuciem ucisku. Może on pojawić się - w lżejszej niż zawał formie - na wiele dni przed właściwym atakiem.

Ból w klatce piersiowej może kierować się w stronę jednego lub obu ramion, a także żuchwy, szyi lub żołądka. Może mieć charakter stały lub nawracający.

Co warte odnotowania, ten zwiastun zawału pojawia się u niemal wszystkich mężczyzn i tylko u 30 proc. kobiet.

Nieregularny rytm serca

Jeśli czujesz, że nagle twoje serce zaczyna walić jak oszalałe, choć niczym się nie denerwujesz ani nie męczysz, odczytaj ten niepokojący sygnał i skontaktuj się z lekarzem.

Nagłe walenie serca trwa zwykle 1-2 minuty. Ten objaw częściej występuje u kobiet.

Zaburzony rytm serca może też pojawić się w związku z wysiłkiem, ale wtedy serce bije nieregularnie, raz szybciej, raz wolniej, inaczej niż ma to miejsce po wysiłku u zdrowej osoby.

Nadmierne pocenie

Ten symptom jest jednym z najwcześniejszych objawów zwiastujących zawał serca, choć rzadko odczytujemy go poprawnie. Pocenie dotyczy przede wszystkim obszaru czoła, klatki piersiowej, dłoni i stóp. Pojawia się nagle, o różnych porach dnia i nocy, bez związku z aktywnością fizyczną i temperaturą otoczenia.

Mężczyźni zwykle ignorują ten objaw, kobiety mylą go z uderzeniami gorąca właściwymi dla menopauzy.

Płytki oddech

Uczucie duszności i niemożność wzięcia głębokiego oddechu może zwiastować zawał nawet sześć miesięcy przed jego wystąpieniem.

Ten objaw równie często występuje u kobiet, co u mężczyzn. Zwykle bywa połączony z zawrotami głowy i dusznościami.

Utrata włosów

Co ma wspólnego wypadanie włosów z sercem? Bardzo dużo! Wypadanie włosów, szczególnie tych, rosnących na czubku głowy, to jeden z wczesnych objawów zawału. Zwykle pojawia się u panów po 50. roku życia, ale często obserwują go też kobiety.

Bezsenność

Nawet połowa kobiet, która doznała zawału bądź wylewu, cierpiała wcześniej na problemy ze snem. Mogły one oznaczać problemy z zaśnięciem, wybudzanie się w ciągu nocy albo samoczynne budzenie się wcześnie rano. Zwykle były też połączone ze stanami lękowymi i poczuciem rozbicia.

Ból brzucha

Niezbyt często kojarzony z problemami z sercem, ból brzucha pojawia się nawet u połowy osób, które potem doznają zawału serca, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ból brzucha może objawiać się uczuciem pełności, burczeniem w brzuchu i przelewaniem treści pokarmowych, wzdęciami, uczuciem nudności, rozstrojem żołądka. Ten objaw ma charakter okresowy i nawracający.

Poczucie zmęczenia

Ten symptom dotyka nawet 70 proc. kobiet, które potem doznają zawału serca, choć zwykle nie jest odpowiednio odczytywany i interpretowany. Pojawia się także u mężczyzn, choć rzadziej.

Zmęczenie pojawia się w przypadkowych, mało oczywistych sytuacjach. Męczące okazuje się pościelenie łóżka, a wzięcie prysznica wymaga położenia się i złapania chwili oddechu.

Szczególnie mocno poczucie zmęczenia daje o sobie znać pod koniec dnia.