Coraz częściej na naszych ulicach można zobaczyć ludzi chodzących w maskach antysmogowych. Zwłaszcza w zimie, kiedy zanieczyszczenie powietrza wzrasta, maska antysmogowa może nas uchronić przed negatywnymi skutkami pyłów zawieszonych w powietrzu. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy jej doborze i czy każdy może z niej korzystać?
W niektórych sytuacjach przed zakupem maski warto skonsultować się z lekarzem. Powinny to zrobić osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego (astmę POChP, alergię) oraz ci którzy mają problemy z krążeniem. Zastosowanie masek antysmogowych bez konsultacji z lekarzem w niektórych przypadkach (np. znaczące utrudnienie oddychania, nieskuteczne odprowadzanie dwutlenku węgla i wilgoci, brak szczelności lub mała skuteczność w redukcji zanieczyszczeń) może powodować znacznie groźniejsze skutki zdrowotne niż wdychanie przez krótki czas zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego.
Na co zwrócić uwagę przy doborze maski?
1. Kształt maski - ze względu na niewielki rozmiar cząsteczek wdychanego pyłu, maska powinna być dopasowana i ściśle przylegać do twarzy. Dlatego przy jej wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na jej rozmiar, kształt oraz stopień i możliwość indywidualnego dopasowania.
2. Kształt zastosowanych filtrów - powinien być zbliżony do owalu twarzy i szczelnie do niej przylegać. Filtry muszą być wymienne.
3. Skuteczność zastosowanych filtrów - zastosowane w maskach filtry muszą skutecznie zatrzymywać określone frakcje pyłu. Dlatego filtry lub materiał z jakiego są wykonane powinny posiadać określone certyfikaty/atesty gwarantujące skuteczność zatrzymywania zanieczyszczeń.
4. Poziom ograniczenia dostępu powietrza do płuc - materiał z jakiego wykonane są maski oraz zastosowane w nich filtry powinny do minimum ograniczać ilość przepływającego przez nie powietrza. W związku z tym należy pamiętać, że utrudnienie oddychania może być w niektórych przypadkach zdecydowanie bardziej szkodliwe, niż wdychanie zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego.
5. System odprowadzania dwutlenku węgla (CO2) i wilgoci - konstrukcja maski oraz zastosowanych filtrów powinna umożliwiać swobodne usuwanie z niej nagromadzonego dwutlenku węgla oraz wilgoci.
źródło: PZH
(ag)