Choć nie mówi się o niej tak często jak o nowotworach czy chorobach serca, to jednak w rzeczywistości jest chorobą powszechnie występującą i niezwykle groźną. Eksperci szacują, że na przewlekłą chorobę nerek cierpi aż około 4,5 mln Polaków. Niestety większość o tym nie wie. Jak to możliwe?

REKLAMA
kidney disease

Statystyki są nieubłagane. Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyka średnio 10-11 proc. ludzi na świecie. Nie inaczej jest w Polsce. Ale najgorsze jest to, że nie tylko w początkowej, ale nawet i w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie, ponad 90 proc. osób chorych na PChN nie zdaje sobie z tego sprawy.

Niestety, zbyt późne wykrycie i zbyt późne podjęcie leczenia tej choroby grożą bardzo dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, lecz także potrzeba przeszczepu nerki i przedwczesna śmierć.

Co roku z powodu chorób nerek w Polsce umiera około 100 000 osób.

Jak można uchronić się przed PChN?

Do najważniejszych czynników ryzyka PChN, a więc sprzyjających zachorowaniu, należą inne przewlekłe schorzenia, zwłaszcza te, które zaliczamy do tzw. chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość).

Kolejnym ważnym czynnikiem ryzyka są występujące w rodzinie choroby nerek. Do rozwoju niewydolności nerek mogą się także przyczynić wrodzone wady układu moczowego, jak również nawracające zakażenia.

Wykonywanie podstawowych badań z krwi i moczu, wczesna diagnoza, zapobieganie i opóźnienie postępu choroby, to pierwszy krok ograniczający rozprzestrzenianie się PChN.

Niewydolność nerek: objawy

Przewlekła choroba nerek często rozwija się po cichu przez 20-30 lat, a chory nie zauważa objawów, bo jego organizm stopniowo adaptuje się do coraz mniejszej sprawności nerek. Nieleczona prowadzi w końcu do całkowitej niewydolności nerek.

Postępującemu uszkodzeniu nerek w PChN towarzyszyć mogą różne objawy. Do najważniejszych, możliwych sygnałów ostrzegawczych należą:

  • Ciągłe uczucie osłabienia
  • Utrata apetytu lub wrażenie, że jedzenie ma dziwny smak
  • Zmniejszenie objętości moczu lub potrzeba oddawania moczu w nocy
  • Wymioty i nudności
  • Przebarwienia i skłonność do zranień skóry
  • Obrzęki wokół kostek i podudzi
  • Obniżenie aktywności seksualnej
  • Bóle w klatce piersiowej
  • Kurcze, mrowienia i świąd.