10 proc. Polaków cierpi na choroby nerek. To, statycznie, co dziesiąty z nas. Schorzenia mogą pozostać niezauważone przez wiele lat, gdyż nie dają wyraźnych objawów. Jedną z najczęściej spotykanych chorób jest kamica nerkowa. To powstawanie kamieni w nerkach lub drogach moczowych, przez wytrącanie się związków chemicznych. Może być spowodowane wadami budowy układu moczowego, czy skłonnościami dziedzicznymi. Lekarze podpowiadają, o czym warto pamiętać w codziennym funkcjonowaniu, aby obniżyć ryzyko wystąpienia kamicy.
Nerki pełnią rolę swoistych oczyszczalni. Każdego dnia przepływa przez nie kilkaset litrów krwi, a wszelkie toksyny i zanieczyszczenia są zatrzymywane i nie przedostają się do innych części organizmu. Dlatego tak ważne jest, by dbać o nerki. A wystarczy kilka kroków, codziennych przyzwyczajeń, aby wspomóc ten narząd w prawidłowym funkcjonowaniu.
PIJ DUŻO WODY
Odwodnienie to jedna z głównych przyczyn pojawiania się kamieni w nerkach. Zwłaszcza w gorące dni, kiedy bardziej się pocimy i szybciej tracimy wodę, musimy o tym pamiętać. Osoby aktywne powinny pić co najmniej pół litra płynu na godzinę, dwie przed wyjściem lub przed rozpoczęciem ćwiczeń. Wszyscy, niezależnie od poziomu aktywności, powinniśmy przyjąć w ciągu dnia co najmniej 1,8 litra wody lub innych płynów.
Objawy odwodnienia są różne. Jeśli za mało pijemy, możemy być bardziej zmęczeni, czuć osłabienie, spadek apetytu, na naszej skórze mogą pojawić się zaczerwienienia. Możemy mieć zawroty głowy, czy suchy kaszel, a kolor naszego moczu będzie ciemny.
OGRANICZ SÓD
To obniży poziom wapnia w moczu, co z kolei zmniejszy tendencję do formowania się kamieni wapniowych. Spróbuj też mniej solić potrawy. Dobrym sposobem jest unikanie przetworzonego mięsa, gotowych dań w puszkach czy słonych przekąsek.
Chipsy i paluszki zastąp czymś zdrowszym!
"TAK" DLA CYTRUSÓW
Jedz więcej owoców cytrusowych, twoje nerki to lubią! Włącz do swojej diety produkty bogate w cytryniany, czyli np. pomarańcze, melony, cytryny i limonki.
Zdrowa dieta to podstawa - mówi dr Manoi Moga, urolog z Cleveland Clinic. Ogranicz spożycie pokarmu z wysoką zawartością protein, jak mięso, jajka czy ryby. Zrezygnuj też z jedzenia preparowanego czy fast foodów, bo one z kolei zawierają sporo soli - podkreśla lekarz.
Kamicy nerkowej często nie da się wcześnie wykryć. Zwykle diagnozuje się ją w momencie, gdy kamień w nerce już jest i zaczyna się przesuwać, co powoduje spory ból.
Jeśli kamień jest mały, lekarz może przepisać odpowiednie środki, które pozwolą pozbyć się go w sposób naturalny.
W przypadku większych kamieni stosuje się zabiegi chirurgiczne. Są to głównie techniki małoinwazyjne, jak: litotrypsja (ESWL), zabieg przezskórny (PCNL) i ureterorenoskopia (URSL).
Warto pamiętać, że choroby nerek mogą być spowodowane skłonnościami dziedzicznymi. Jeśli masz objawy lub podejrzenia, że twoje nerki nie pracują właściwie lub odczuwasz ból, który może wskazywać na pojawienie się kamieni, nie czekaj - koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Opracowanie na postawie artykułu przygotowanego dla Cleveland Clinic: