Naukowcy ze Szwecji pracują nad eksperymentalną substancją, która może szybko odbudować złamane kości. Specjalny „klej” ma je zespolić w ciągu 5 minut.

REKLAMA

Dentyści już od jakiegoś czasu w swojej pracy używają różnego rodzaju klejów, które odbudowują strukturę zębów. Podobny proces może zostać wykorzystany przy naprawie złamanych kończyn.

Do tej pory był problem ze skutecznym przeniesieniem tego procesu z zębów na kości. Działo się tak dlatego, że kleje nie były wystarczająco mocne, aby utrzymać kość razem, nie wiązały się prawidłowo w wilgotnym wewnętrznym środowisku ciała. Niektóre z nich były odrzucane przez ciało człowieka.

Jednak ostatnio naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologicznego ze Sztokholmu opracowali klej, który według nich nie wykazuje żadnych z wyżej wymienionych problemów.

Ten "klej" ma wykorzystywać tę samą technikę łączenia, która jest stosowana w stomatologii - sprzężenie tionylowe, które twardnieje i utwardza się nawet po wystawieniu na działanie wody i tlenu.

Naukowcy testowali już ten klej na kościach szczurów i byli bardzo zadowoleni z wyników swojego eksperymentu. "Ma to potencjał, żeby odblokować nową erę nowych, wysokodajnych biomedycznych klejów TEC o niezmiennej biokompatybilności" - piszą autorzy na łamach Advanced Functional Materials.

Technika "klejenia kości" jest trójwarstwowa. Najpierw na powierzchni kości nakładana jest "podkładowa" warstwa kleju, żeby mógł się on przedostać do tkanki kostnej. Następnie dodaje się płat włóknisty, żeby wzmocnić ostateczną wytrzymałość kleju. Ostatnią warstwę umieszcza się po to, żeby zakończyć "wiązanie kości".

Według naukowców procedura trwa nie dłużej niż 5 minut, a substancja jest o 55 procent silniejsza, niż dostępne na rynku kleje dentystyczne.

Jak uważają naukowcy, ten skuteczny klej może zapewnić optymalne rozwiązanie dla ostrych złamań kości, które często występują u osób z osteoporozą.

(ag)