Myślisz, że choroby reumatyczne dotyczą tylko ludzi starszych? Jesteś w błędzie! Medycyna zna około 300 chorób reumatycznych. Zapadają na nie także osoby bardzo młode. Tylko na reumatoidalne zapalenie stawów choruje 400 tysięcy Polaków. To tyle, ilu mieszkańców ma Szczecin!

REKLAMA
Medycyna zna około 300 chorób reumatycznych! / BSIP/Photoshot /PAP/EPA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Eksperci zwracają uwagę, że każdy obrzęk stawu, który nie jest wynikiem poważnego urazu, powinien nas skłonić do wizyty u reumatologa. Jeżeli młodego mężczyznę boli kręgosłup, a ten bój objawia się najbardziej rano, on także powinien natychmiast iść do reumatologa, bo to są najpewniej objawy zapalnego bólu kręgosłupa - mówi prof. Brygida Kwiatkowska z Instytutu Reumatologii. Osób starszych dotyczą przede wszystkim choroby zwyrodnieniowe. Osób młodszych - choroby zapalne. Na te choroby leczymy nawet dzieci od drugiego miesiąca życia - dodaje prof. Kwiatkowska. Eksperci podkreślają, że wrogiem naszych stawów są przede wszystkim papierosy. Osoby, które palą mogą częściej zapadać np. na reumatoidalne zapalenie stawów. Gorzej też przechodzą choroby - wyjaśnia prof. Kwiatkowska zaznaczając, że podobne skutki daje także tzw. bierne palenie. Innym wrogiem naszych stawów jest spożywana w nadmiarze sól. Osoby, które nadużywają soli mają większe predyspozycje do zapadania na zapalne choroby reumatyczne - mówi prof. Kwiatkowska. Podobne skłonności mają też osoby z paradontozą.

Sport jest dobry na nasze stawy, ale nie sport wyczynowy - mówią eksperci. Trzeba się ruszać, ale róbmy to ostrożnie. Nie obciążajmy nadmiernie stawów obwodowych ani kręgosłupa - apeluje prof. Robert Gasik, kierownik Kliniki Neuroortopedii i Neurologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Prof. Gasik dostrzega wyraźny związek pomiędzy modą na intensywne uprawianie sportu, a kolejkami do specjalistów. Widać to szczególnie wśród młodych pacjentów, wśród dzieci. U chłopców to piłka nożna, u dziewcząt - taniec. To prowokuje różne problemy, które czasami kończą się nawet koniecznością operowania - mówi prof. Gasik. Na pewno trzeba uważać. Ruch musi być dobrze zaplanowany. Musi być dostosowany do naszych możliwości - podkreśla.

O mitach związanych z chorobami reumatycznymi mówi Marta Kotarba-Nańczukowska, reprezentująca stowarzyszenie osób młodych cierpiących na choroby reumatyczne, "3majmy się razem". To nie są dolegliwości tylko osób w podeszłym wieku - podkreśla. Choroby zapalne tkanki łącznej to są także choroby osób młodych - wyjaśnia. Radzi, by obserwować nawet małe dzieci. Sprawdzać, czy mają obrzęk stawów, czy skarżą się na ból albo poranną sztywność. To są objawy, które powinny rodziców zaalarmować. Plus objawy nie związane bezpośrednio ze stawami. Takie jak osłabienie czy zmęczenie - dodaje Marta Kotarba-Nańczukowska.

Inny mit związany z chorobami reumatycznymi dotyczy tego, że są one zawsze widoczne dla otoczenia. To nieprawda - mówi Marta Kotarba-Nańczukowska. Ja jestem najlepszym tego przykładem. Choruję na toczeń rumieniowaty układowy. I to jest choroba, której się po mnie nie stwierdzi, gdy się na mnie patrzy - wyjaśnia. Kolejny mit, związany z reumatyzmem to jego zależność od pór roku. Nieprawdą jest, że na reumatyzm zapadamy najczęściej jesienią i zimą. Na przeziębienie i grypę - tak. Ale nie na reumatyzm - podkreśla Kotarba-Nańczukowska.

Eksperci przypominają, że jak przy każdej poważnej chorobie, tak w przypadku chorób reumatycznych potrzebna jest szybka diagnoza i podjęte szybko leczenie. Dlatego, gdy widzimy u siebie jakieś niepokojące objawy nie zwlekajmy z wizytą u lekarza - apelują.