9 mln Polaków cierpi na choroby reumatyczne. Zmiany zwyrodnieniowe stawów dotykają 60-80 proc. osób po 60. roku życia. W wielu przypadkach pierwsze objawy tych chorób pojawiają się już między 30. a 50. rokiem życia. Na reumatyzm cierpią także dzieci. W środowym Twoim zdrowiu w Faktach RMF FM zajmiemy się właśnie chorobami reumatycznymi.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne /J.M. Guyon /PAP

Ból stawów, mięśni, ścięgien - to pierwsze objawy chorób reumatycznych. Jeżeli trwają dłużej niż trzy tygodnie i nie ustępują po lekarstwach przepisanych przez lekarza rodzinnego - powinniśmy się zaniepokoić i udać do reumatologa.

Wiele wskazuje na to, że wpływ na rozwój tych chorób może mieć szybki tryb życia, niezdrowa dieta, nadwaga. Stawom grozi uszkodzenie nie tylko wtedy, gdy uprawia się obciążający je sport. Zagraża im również brak aktywności fizycznej. Stawy lubią ruch!

Najczęstszą spośród chorób reumatycznych jest reumatoidalne zapalenie stawów. Jest zazwyczaj diagnozowane między 30. a 50. rokiem życia. Pacjenci cierpiący na nie wymagają leczenia przez całe życie. Reumatoidalne zapalenie stawów dotyczy nie tylko stawów, ale także serca, płuc, skóry czy nerek.

Ból i obrzęk stawów mogą być sygnałem, że dziecko cierpi na Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów. To najczęstsza przewlekła choroba reumatyczna w wieku dziecięcym i młodzieńczym. To choroba autoimmunologiczna. Komórki układu odpornościowego z niewiadomego powodu zaczynają niszczyć własną chrząstkę w stawie, ścięgna oraz inne narządy. MIZS rozpoznaje się, jeśli u dziecka występują objawy zapalenia stawów przez co najmniej 6 tygodni. To choroba przewlekła i bez leczenia może doprowadzić do niepełnosprawności.

Jakie objawy powinny nas niepokoić? Jak leczyć choroby reumatyczne i co do zaoferowania ma nam współczesna medycyna w tej dziedzinie? Jakie ćwiczenia mogą nam pomóc w zachowaniu sprawności stawów? Co jeść, by nasze stawy jak najdłużej były zdrowe? Tym wszystkim zajmiemy się w środowym Twoim zdrowiu w Faktach RMF FM.

W środę od godz. 10 do 12 będziecie mogli skorzystać także z porad naszego eksperta. Pod nr tel. 12 2 00 00 10 na Wasze pytania będzie odpowiadał dr n. med. Mariusz Korkosz, kierownik Oddziału Reumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.


(md)