Choroby układu kostno-stawowego dotykają setek milionów ludzi na całym świecie i stanowią połowę wszystkich przewlekłych schorzeń u osób powyżej 50. roku życia. Jak skutecznie leczyć takich pacjentów? O tym debatują lekarze podczas IX Sympozjum Międzynarodowego "Endoprotezoplastyka Stawu Kolanowego".

REKLAMA

W sympozjum w stolicy małopolski bierze udział ponad 300 ortopedów z Polski i zagranicy: z Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Niemiec, Portugalii, Rosji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.

Coraz więcej osób skarży się na bóle stawu kolanowego. Zmieniają się też oczekiwania. Pacjenci, nawet w podeszłym wieku, chcą być nadal aktywni, czynni, chcą uprawiać sport. Niejednokrotnie dolegliwości bólowe, czy ograniczenia ruchowości stawu, uniemożliwiają to - mówi ortopeda dr Paweł Skowronek, współorganizator konferencji.

Spotykamy się tutaj, by dyskutować, jak można najlepiej pomóc tym wszystkim osobom - dodaje dr Skowronek. Jednocześnie podkreśla, że "na przestrzeni lat bardzo dużo się zmieniło: m.in. zostały poprawione implanty, została poprawiona technika operacyjna".

To schorzenie cywilizacyjne

Światowa Organizacja Zdrowia uznała zwyrodnienie stawów za schorzenie cywilizacyjne.

Z analizy wizyt w poradniach i gabinetach lekarskich wynika, że po chorobach kręgosłupa właśnie zwyrodnienie biodra i kolana jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów po poradę specjalistyczną u ortopedy. 70 proc. siedemdziesięciolatków na świecie ma chorobę zwyrodnieniową.

Wiele przyczyn zmian zwyrodnieniowych nie jest do końca poznanych - zauważa dr Skowronek w rozmowie z RMF FM. Mamy pacjentów młodych, aktywnych, którzy wymagają operacji, ale mamy też pacjentów, którzy mają 80 lat i więcej i mają czasami lepszy stan stawów niż młody człowiek - dodaje. Podkreśla, odpowiadają za to również uwarunkowania genetyczne.

Tematyka sympozjum

Tematyka krakowskiego sympozjum obejmuje naukowe i kliniczne aspekty implantacji endoprotez stawu kolanowego. Chirurdzy urazowi dzielą się doświadczeniem, wiedzą, nowymi pomysłami, omawiają różne możliwości leczenia i rehabilitacji pacjentów.

Lekarze podczas Endoprotezoplastyki Stawu Kolanowego wykorzystują 3-4 skrzynki narzędzi. Taki zabieg musi odbywać się w warunkach najwyższej sterylności, by nie doszło do stanu zapalnego kości. W amerykańskich klinikach lekarze wykonują takie zabiegi w specjalnych hełmach i maskach tlenowych.

Zabiegi, które wykonujemy, z boku może wyglądają na mało precyzyjne, ponieważ używamy pił, młotków, wiertarek -jak w warsztacie samochodowym. Ale są to zabiegi bardzo precyzyjne. posługujemy się wartościami w milimetrach, w stopniach, i każde odchylenie 2-3 st. lub 2-3 mm, ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia funkcji stawu po zabiegu operacyjnym - opisuje rozmówca RMF FM.


(ł, mc)