Znasz to uczucie, gdy po powrocie do domu, twoje stopy są opuchnięte i zmęczone? Zazwyczaj bagatelizujemy ten problem, czekając aż wszystko wróci do normy, a następnego dnia sytuacja się powtarza. O stopach nie myślimy tak często jak o dłoniach, brzuchu czy innych częściach ciała - a szkoda, bo wcale nie są mniej ważne...

Okazuje się, że wygląd stóp może odzwierciedlać stan zdrowia oraz wskazywać na wiele poważnych dolegliwości. Jeśli stopy bez powodu drętwieją, puchną, czy bolą, nie powinniśmy bagatelizować tych objawów. Bardzo często w ten sposób organizm komunikuje, że coś jest nie tak...

Zapadnięte paznokcie w kształcie łyżeczki

Odkształcanie płytki paznokci to częsty objaw anemii, czyli niedokrwistości. Powoduje ją niewystarczająca ilość hemoglobiny transportującej krew. Należy wykonać morfologię i rozpocząć leczenie opierające się na uzupełnieniu żelaza i witaminy C.

Zimne stopy

Ten problem często pojawia się u kobiet po 40. roku życia i może być objawem problemów z tarczycą. Gruczoł ten reguluje metabolizm oraz temperaturę ciała. Zimne stopy mogą też sygnalizować problemy z krążeniem. Poza wizytą u lekarza i zbadaniem tarczycy, dobrze jest zagwarantować stopom komfort cieplny. Zakryte buty czy wełniane skarpety są jak najbardziej wskazane. 

Sucha, łuszcząca się skóra

Swędząca, sucha skóra może być objawem grzybicy. Jest to choroba potocznie nazwana "basenową" i najczęściej atakuje przestrzenie między palcami. Nieleczona, może przenieść się na inne partie ciała. W przypadku grzybicy najważniejsza jest staranna higiena stóp, zakładanie klapek basenowych, używanie czystych ręczników i starannego osuszania stóp po kąpieli. Warto też zastosować preparaty odkażające w formie areozolu lub talku. Gdy tylko zauważysz u siebie objawy grzybicy, koniecznie zgłoś się do dermatologa, który powinien zalecić ci stosowanie środków przeciwgrzybiczych.

Ból pięt

Bolące pięty mogą oznaczać zapalenie powięzi podeszwowej, które pojawia się wskutek nadwyrężenia włókien pomiędzy piętą a śródstopiem. Ból najczęściej pojawia się rano, wraz z pierwszymi krokami i nasila się w ciągu dnia. Dolegliwość ta może wynikać z biegania lub skakania, bądź częstego noszenia japonek czy starego, niewygodnego obuwia. Jeśli ból utrzymuje się przed dłuższy czas, konieczna jest wizyta u lekarza. Ulgę powinny przynieść środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jako pomoc doraźną można zastosować wkładki do butów, nie zaszkodzą też ćwiczenia rozciągające. 

Niewygodne buty

Nadmiernie zrogowaciały naskórek i twardaskóra stóp mogą być spowodowane noszeniem niedopasowanego lub starego obuwia. Sposobem na usunięcie stwardniałego naskórka będzie kuracja peelingowa, która intensywnie złuszcza zrogowaciały naskórek, a także wspomaga regenerację skóry. 

Sinienie palców

Przyczyną siniejących palców u stóp może być napadowy skurcz tętnic spowodowany niską temperaturą lub silnymi emocjami. Spuchnięty i zaczerwieniony duży palec często wskazuje na dnę moczanową. Jest to choroba wynikająca z nagromadzenia zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi. Kwas ten zbiera się  obrębie stawów, powodując tym samym bolesny stan zapalny dużego palca. Ponadto, twarda skóra w górnej jego części może oznaczać podatność na silne bóle migrenowe, natomiast miękka i wrażliwa - skłonność do częstych chorób płuc i astmy.

Dla lepszego samopoczucia, warto co jakiś czas wykonać masaż stóp, który może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. 

Badania opublikowane w 2002 roku w Nursing&Health Sciences udowadniają, że prawidłowo wykonany masaż stóp sprzyja zdrowiu osób we wszystkich grupach wiekowych - w szczególności poprawia krążenie krwi, relaksuje, a czasem może zadziałać przeciwbólowo.

Przed jego wykonaniem należy zadbać o to, aby stopy były odpowiednio rozgrzane - najlepiej użyć do tego ciepłego ręcznika. Masaż należy rozpocząć od łagodnych ruchów, zwiększając stopniowo siłę nacisku. Masowanie jednej stopy nie powinno zająć więcej, niż dziesięć minut. Dla lepszych efektów, warto tę czynność powtarzać trzy razy dziennie. W przypadku, gdy samodzielny masaż sprawia trudności, dobrze jest skorzystać z pomocy refleksologa lub masażysty.