80 proc. pięciolatków w Polsce ma próchnicę. Zaledwie 4 proc. osiemnastolatków ma zdrowe zęby - wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu "Monitorowanie zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2010-2012". Jeszcze gorzej jest w przypadku dorosłych Polaków - aż 99 proc. ma próchnicę. W cyklu Twoje zdrowie w Faktach RMF FM zajmujemy się właśnie problemem stanu jamy ustnej Polaków.
Niestety, dane dotyczące stanu zębów Polaków są przerażające. Zaledwie 28 proc. dorosłych Polaków ma wszystkie własne zęby - wynika z badań Eurobarometru. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Tymczasem średnia dla UE wynosi aż 41 proc. - tylu mieszkańców Unii ma własne zęby.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Z ubiegłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że ministerialne programy na rzecz popularyzacji zdrowia i higieny jamy ustnej są mało skuteczne. W latach 2010-2012 nie działał ani jeden krajowy program z zakresu profilaktyki przeciwpróchniczej finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Według resortu powodem były ograniczone środki finansowe. Zdaniem NIK nieskuteczne okazały się działania podejmowane przez ministra zdrowia na rzecz walki z próchnicą u dzieci i młodzieży. Narodowy Program Zdrowia na lata 2007-2015 zakładał znaczące zwiększenie odsetka dzieci i młodzieży objętych edukacją prozdrowotną, ograniczenie u nich próchnicy oraz poprawę dostępu do świadczeń stomatologicznych. We wrześniu 2013 roku kontrolerzy Izby uznali, że kluczowe zadania tego programu wciąż nie zostały wykonane.
Cały raport NIK możecie przeczytać tutaj.
Stomatolodzy podkreślają - o zdrowie naszych zębów powinniśmy dbać już od pierwszych dni naszego życia. Warto pamiętać o tym, by po każdym posiłku przemywać gazikiem dziąsła niemowlęcia. A później, gdy pojawią się pierwsze zęby, udać się na wizytę do dentysty. Chore zęby mleczne mogą bowiem oznaczać próchnicę zębów stałych. A choroby zębów to z kolei problemy całego organizmu. Zmiany w jamie ustnej mogą wywołać m.in. cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca oraz układu krążenia, stany zapalne uszu, oczu lub zatok. Więcej o tym, jak prawidłowo dbać o zęby przeczytacie TUTAJ.
Do poważnych schorzeń układu pokarmowego mogą z kolei doprowadzić wady zgryzu. Powodują także próchnicę. Kiedy powinniśmy zdecydować się na aparat ortodontyczny? Jakie mogą być inne konsekwencje złego zgryzu? Sprawdźcie TUTAJ.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video