Zęby – dbamy o nie głównie ze względu na estetykę. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że zdrowie zębów wpływa na zdrowie całego organizmu. O tym jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej mówimy w tym tygodniu z cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM”. Naszym ekspertem była dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zwalczanie płytki nazębnej stanowi podstawę zapobiegania chorobom przyzębia oraz próchnicy zębów i leczenia już istniejących chorób, a także utrzymania ich zdrowia po zakończonym leczeniu.
Odpowiednie szczotkowanie zębów nie tylko zapobiega rozwojowi próchnicy pierwotnej, lecz również próchnicy wtórnej (próchnicy występującej wokół wypełnień, koron, mostów itp.), stanów zapalnych przyzębia i tkanek okołowszczepowych.
W celu utrzymania optymalnej higieny jamy ustnej zaleca się szczotkowanie zębów dwa razy dziennie: rano - dla urody (tzn. żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, który niestety towarzyszy nam po przebudzeniu) i wieczorem - dla zdrowia. Wieczorne mycie zębów powinno się składać ze szczotkowania zębów i języka, nitkowania i na koniec płukania jamy ustnej odpowiednim płynem (np. znoszącym nadwrażliwość, zmniejszającym ryzyko próchnicy, zapobiegającym zapaleniu dziąseł itp.). W przypadku porannego mycia zębów można pominąć nitkowanie zębów.
Źródło: Medycyna Praktyczna