Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowe wyposażenie każdego podczas upałów i słońca. Jednak nie wszystkie mogą być korzystne dla naszego zdrowia. Niektóre mogą być niebezpieczne dla naszych oczu.
Okulary w założeniu mają chronić nasze oczy przed nadmiernym promieniowaniem UVA i UVB. Przy wyborze okularów trzeba pamiętać o tym, żeby kupować je w pewnym źródle - najlepiej w salonie optyka. Tanie okulary ze stoiska mogą nie mieć odpowiednich filtrów potwierdzonych certyfikatami, co może narazić nasze oczy na szkodliwe działanie.
W okularach z filtrami nasze źrenice zwężają się, a przez to do oka wpada mniej promieni słonecznych. Przy szkłach bez filtrów, źrenica może się rozszerzyć, co tylko zaszkodzi naszym oczom.
Istotne jest też zabarwienie szkieł. Brązowe zatrzymują niebieskie światło i podnoszą kontrast. Szkła szare i szarozielone nie zmieniają znacząco kolorów przedmiotów, co ułatwia ocenę odległości. Doskonale nadają się do jazdy samochodem. Szkła żółte i pomarańczowe poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień, jednak nie zawsze mogą dobrze chronić nasze oczy. Szczególnie przy dużym nasłonecznieniu.
Okulary powinny być wyposażone w szkła z filtrem UV co najmniej o wartości 400. Jeżeli mają mniejszy, mogą niedostatecznie chronić nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. Okulary chronią przed zapaleniem spojówek, zaćmą, skrzydlikiem czy nawet czerniakiem. Przez nadmierne promieniowanie może też dojść do degeneracji plamki żółtej, która odpowiada za widzenie szczegółowe.