Infekcja powodowana pasożytami, która staje się coraz bardziej powszechna w Europie, może zostać przeniesiona do Wielkiej Brytanii - alarmują brytyjscy weterynarze. Pasożyty nie przenoszą się ze zwierząt na ludzi, ale w niektórych sytuacjach może dojść do zakażenia.

Thelazia callipaeda jest orientalną odmianą robaka, który żyje w oku zwierząt. Przenoszą go muchy żywiące się owocami. Właśnie w oku składają swe larwy. Przyciąga je organiczna substancja, którą wydzielają gruczoły. Na chorobę tę cierpią koty, psy i ludzie.

Na Wyspach zanotowano dotąd trzy przypadki. Wszystkie wystąpiły u psów importowanych z Europy. Jeden przywieziony został na Wyspy z Rumunii. Dwa pozostałe przyjechały z kontynentalnej części Europy z właścicielami. Wszystkie zarażone psy wyzdrowiały po zastosowaniu odpowiedniej terapii i wypłukaniu z oczu dorosłych larw.

W Wielkiej Brytanii występuje taka sama odmiana much jak te, które przenoszą toksokazozę w Europie. Weterynarze ostrzegają przed niebezpieczeństwem rozprzestrzenienia się choroby. Ludzie nie powinni się obawiać zakażenia -  uspokaja John Graham-Brown z uniwersytetu w Liverpoolu. W artykule opublikowanym w British Medical Journal, Graham-Brown zapewnia, że nie można się zarazić tą choroba bezpośrednio od kotów czy psów. Właściciele powinni jednak dokładnie zbadać zwierzęta, szczególnie jeśli wrócili z regionów poza granicami Wielkiej Brytanii, gdzie panuje epidemia tej choroby.

Czternaście państw europejskich odnotowało przypadki toksokarozy. W cytowanych przez brytyjskie media źródłach nie ma Polski. 

Symptomy choroby mogą być łagodne, począwszy od zaczerwienienia oczu. W poważnych przypadkach mogą się utworzyć ropnie, które doprowadzają nawet do ślepoty. Dorosły robak może być widoczny gołym okiem, ale larwa dostrzegalna jest dopiero pod mikroskopem.

Zdaniem Grahama-Browna, zanotowano tylko jedną odmianę tej infekcji w Europie, ale rozprzestrzenia się ona bardzo szybko. Uczeni nie wiedzą, dlaczego. Na Wyspach nie występuje, dlatego zarażony pies może z łatwością przekazać zarazki muchom, a wtedy choroba się rozprzestrzeni - dodaje. Ten rodzaj much występuje w rejonach lesistych, gdzie dominuje dąb. Jest ich najwięcej w miesiącach letnich.

Zarażenie nie przenosi się z człowieka na człowieka. Zwierzęta, które są nosicielem wirusa, wydalają jaja pasożytów razem z kałem. Dzieci mogą zarazić się przez brudne ręce, np. po zabawie w ziemi lub w piaskownicy. Źródłem zakażenia mogą być niemyte owoce z własnego ogrodu.

(ag)