Choć każda aktywność fizyczna, zwłaszcza regularna, poprawia naszą kondycję, neurolodzy szczególnie namawiają do wchodzenia po schodach. Dlaczego? To akurat ćwiczenie sprzyja powstawaniu nowych komórek nerwowych w mózgu.

Neurolodzy Dean Sherzai i Ayesha Sherzai bez wahania zachęcają do wchodzenia po schodach. Z ich badań wynika bowiem, że pomaga to w tworzeniu się nowych neuronów w hipokampie - czyli części mózgu związanej z pamięcią, uczeniem się i emocjami.

Dean Sherzai wyjaśnia, że wchodzenie po schodach to doskonałe ćwiczenie aerobowe, ponieważ zwiększa tętno. A to oznacza, że więcej tlenu dociera do ciała i mózgu. Poza tym ten typ aktywności szybko wzmacnia nogi. Co mają wspólnego nasze mocne nogi ze zdrowiem mózgu? Okazuje się, że bardzo wiele.

Cytat

Można powiedzieć, że im mocniejsze nogi, tym mocniejszy mózg
Ayesha Sherzai, neurolog

Neurolog odnosi się do badania przeprowadzonego przez naukowców z Universita degli Studi di Milano we Włoszech, opublikowanego w 2018 roku na łamach "Frontiers in Neuroscience". Wykazało ono, że używanie nóg, szczególnie podczas ćwiczeń obciążeniowych, wysyła do mózgu sygnały niezbędne do produkcji zdrowych komórek nerwowych, niezbędnych dla mózgu i układu nerwowego. Ograniczenie ćwiczeń utrudnia organizmowi wytwarzanie nowych komórek nerwowych.

Inne badanie z 2015 roku wykazało, że spośród 324 zdrowych starszych kobiet, te o silniejszych mięśniach nóg, po 10 latach wykazywały mniej zmian w mózgu związanych z osłabianiem się mocy poznawczych mózgu.