„Portret kobiety” to pionierska i eksperymentalna terapia. Studentki Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia prowadzą warsztaty dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Osoby z chorobami psychicznymi tworzą, rysują, malują i rzeźbią. Większość z nich choruje na zaawansowaną schizofrenię, na którą nie ma lekarstwa.
Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która niestety pozostawia nieodwracalne zmiany w mózgu. Chora osoba zwykle żyje we własnym, odrealnionym świecie. Jak podkreślają lekarze, leczenie farmakologiczne powinno iść w parze z odpowiednią terapią cierpiących na schizofrenie.
W zajęciach w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim biorą udział kobiety w wieku od 20 do 90 lat. Autorzy projektu chcą zainspirować je do aktywności i zainteresować sztuką oraz przez dzieła artystyczne pokazać ich uczucia i emocje. Przyjazd studentów do nas jest cudownym lekiem dającym nadzieję na poprawę stanu zdrowia chorych na schizofrenię - przyznaje Dorota Burzyńska, oddziałowa z DPS w Kamieniu Wielkim.
Na początku panie były wycofane, bały się, że ktoś będzie od nich czegoś wymagał. Już po tygodniu trwania warsztatów są otwarte i chętne do współpracy. Mało tego, zauważyłam też zmiany w wyglądzie, np. ubierają kolczyki, już inaczej fryzura jest ułożona, są bardziej uśmiechnięte - mówi terapeutka Agnieszka Kopydłowska z Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Większość naszych pensjonariuszy to osoby samotne, opuszczone przez rodzinę. Myślą, że znalazły się tutaj na chwilę, a tak naprawdę zostają na lata. Nasz projekt sprawia, że czują się docenione - dodaje.
Warsztaty w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim obserwowała reporterka RMF MAXXX, Dorota Wleklik. Posłuchajcie jej reportażu:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
(mc)