Badacze z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia we współpracy z jedną z firm farmaceutycznych stworzyli przeciwciało, które atakuje 99 procent szczepów wirusa HIV. To może być przełom w walce z tym wirusem i może pomóc w stworzeniu skutecznego lekarstwa.
Międzynarodowe Towarzystwo AIDS stwierdziło, że jest to "ekscytujący przełom". Przeciwciało zacznie być testowane na ludziach w 2018 roku, żeby sprawdzić, czy może zwalczyć wirusa.
Eksperyment był przeprowadzony na 24 małpach. Dostawały one najpierw przeciwciało, a potem wirusa. U żadnej z małp, której zostało podane przeciwciało, nie rozwinął się wirus.
Profesor Linda-Gail Bekker, prezes Międzynarodowego Towarzystwa AIDS stwierdziła, że artykuł zapowiada ekscytujący przełom. Te stworzone przeciwciała wydają się wykraczać poza możliwości tych naturalnych i mogą mieć więcej zastosowań, niż się spodziewaliśmy - mówi Bekker. Dodała też, że wyniki testów u ludzi są najbardziej wyczekiwane przez lekarzy w Afryce.
Dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych powiedział, że jest to intrygujące podejście badaczy. Naukowcy stworzyli to przeciwciało łącząc trzy inne neutralizujące wirusa. Kombinacje tych przeciwciał mogą przezwyciężyć obronność wirusa i przyczynić się do skutecznego leczenia i zapobiegania wirusowi - mówi dr Fauci.
Walka z wirusem HIV jest bardzo trudna, gdyż ma on niezwykłą zdolność do mutacji i tworzenia nowych szczepów.
W 2014 roku na świecie żyło 37 milionów osób zarażonych HIV. Wirus, który prowadzi do choroby AIDS, spowodował śmierć 1,2 miliona osób.
źródło: BBC Health
(ag)