​HIV to nie jedyny wirus, którym można zarazić się przez stosunki płciowe. Równie groźnym, szczególnie dla kobiet, jest HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Jest jednak szczepionka, która może skutecznie zablokować zarażenie!

REKLAMA
zdj. ilustracyjne /Shutterstock
zdj. ilustracyjne

Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się przez stosunki płciowe. Można się nim zarazić też przez styczność rąk z narządami płciowymi. Jest też możliwość przeniesienia wirusa przez bliskie kontakty nieseksualne, np. podczas wspólnej kąpieli noworodka z zakażonym dorosłym. Każdy kto kiedykolwiek miał kontakt seksualny jest narażony na zarażenie HPV.

Zakażenie nie zawsze musi dawać wyraźne objawy. Większość zakażonych nie wie, że jest nosicielami wirusa. Przez to mogą nieświadomie rozprzestrzeniać chorobę. U większości nosicieli zakażenie mija po jakimś czasie.

Wirus jest szczególnie groźny dla pań. Szacuje się, że w ciągu życia nawet 50% czynnych seksualnie kobiet może mieć do czynienia z tym wirusem. Może u nich spowodować raka szyjki macicy - drugiego co do częstości nowotworu występującego u płci pięknej. W Polsce ten nowotwór rozpoznaje się nawet u 3300 kobiet rocznie. Połowa z nich umiera.

Najpewniejszym sposobem uniknięcia zakażenia wirusem HPV jest unikanie kontaktów seksualnych. Prawdopodobieństwo zarażenia zmniejsza tez mała ilość partnerów seksualnych. Jednak najważniejszym sposobem zapobiegania są szczepienia ochronne, które powinno się wykonać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Przeciwko HPV powinny być szczepione w szczególności dziewczynki. Najczęściej robi się to między 11., a 12. rokiem życia. Szczepionka jest z gatunku tych "zabitych" czyli takich, które nie zawierają żywych wirusów, dlatego jest bezpieczna dla większości osób, nawet z małym obniżeniem odporności. Przeciw HPV można też szczepić chłopców, gdyż w niektórych okolicznościach wirus może doprowadzić do raka prącia i odbytu.

Szczepionka jest odpłatna, ale wiele samorządów w Polsce organizuje bezpłatne lub częściowo płatne szczepienia przeciwko HPV.

Więcej o wirusie brodawczaka ludzkiego możecie przeczytać w Medycynie Praktycznej

(ag)