Brytyjczycy ujawnili swoje ulubione metody na walkę z przeziębieniem, w tym nacieranie maściami rozgrzewającymi, noszenie dodatkowych warstw odzieży czy jedzenie surowej cebuli. Jak podaje gazeta Daily Star, prawie połowa z nich uważa, że przyjmowanie naturalnych suplementów diety jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie zachorowania.

Odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, nawodnienie i dieta wzbogacona w produkty zawierające witaminę D. To standardowe zalecenia lekarzy w sezonie przeziębień. Gazeta Daily Star postanowiła sprawdzić, jakimi domowymi sposobami "leczą się" mieszkańcy Wysp.

Pomysłów Brytyjczykom nie brakuje. Gdy złapie ich wirus, 22 proc. z nich próbuje "wypocić chorobę" biorąc gorące kąpiele albo rozgrzewając się zupami. Nie brakuje też bardziej niekonwencjonalnych metod jak: jedzenie surowej cebuli, wcieranie gęsiego tłuszczu w klatkę piersiową czy zakładanie mokrych skarpet na noc.

Lubimy babcine rady

Jak zauważa gazeta, wiele z takich środków zaradczych jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie albo polecanych przez znajomych. Nieco mniej niż połowa ankietowanych, korzysta z leczniczych metod znanych ich rodzicom lub dziadkom, a prawie jedna trzecia ufa radom przyjaciół lub krewnym.

Lekarze zwracają uwagę, że większość takich porad nie ma poparcia naukowego, a metody, które jednym przyniosą ulgę w dolegliwościach, innym nie poprawią samopoczucia.

Ranking domowych sposobów na przeziębienie wg Brytyjczyków

1. Picie miodu i cytryny

2. Zażywanie witamin

3. Noszenie wielu warstw odzieży

4. Stosowanie leczniczego aerozolu do nosa

5. Picie rosołu

6. Płukanie nosa roztworem z soli

7. Wdychanie gorącej wody z kryształkami mentolu

8. Leżenie płasko na plecach, aby zatrzymać katar

9. Jedzenie surowej cebuli

10. Zakładanie na noc mokrych skarpet