Zapalenie zatok może być bardzo uciążliwe, a ból głowy często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jak dochodzi do zapalenia zatok i kiedy należy zwrócić się po poradę lekarską?

Zapalenie zatok prawie zawsze jest skutkiem wcześniejszej infekcji wirusowej w obrębie nosa. Mając zdrowy nos, nie powinniśmy zachorować na ostre zapalenie zatok, chyba że jest to zapalenie zębopochodne.

Najczęściej to przeziębienie i  niedrożny nos prowadzą do zapalenia zatok. Jeżeli zadbamy o drożność nosa, o udrożnienie ujść pomiędzy nosem a zatokami, nie będzie bólu, nie będzie ucisku w obrębie czaszki i jednocześnie znacząco zmniejszymy ryzyko powikłań - mówi dr n. med. Piotr Rapiejko.

Ostre wirusowe zapalenie zatok może prowadzić do powikłań. Podstawowym powikłaniem może być nadkażenie bakteryjne i tylko przy tym nadkażeniu bakteryjnym powinniśmy używać antybiotyków. Mając zatkany nos w przebiegu  infekcji wirusowej możemy działać samodzielnie, stosując odpowiednie leki udrażniające nos i ujście zatok - mówi lekarz.

Groźniejszą infekcję można poznać po tym, że w ciągu dnia nos jest niedrożny i utrzymuje się gęsta, często przebarwiona wydzielina. Wtedy potrzebna jest konsultacja lekarska.

Możemy do tego nie dopuścić, musimy jednak dbać o drożny nos, o przepłukiwanie nosa, udrażnianie, stosowanie leków, które będą powodowały zmniejszenie obrzęku zarówno samej błony śluzowej nosa, jak i ujść zatok. Czyli katar i zatkanie nosa leczone i nieleczone trwa 7 dni, ale to nieleczone prowadzi do powikłań. Poprzez stosowanie spreju do nosa oraz tabletek zawierających środki obkurczające błonę śluzową nosa zapobiegamy wystąpieniu powikłań - mówi dr Rapiejko.

Sprawdź, jak radzić sobie z objawami zapalenia zatok


Jak łagodzić katar i udrożnić zatkany nos? Posłuchaj porad eksperta dr. n med. Piotra Rapiejko: