Jak diagnozować i leczyć nowotwór płuc w środku epidemii? Rocznie w Polsce rak płuca diagnozowany jest u ponad 22 tysięcy osób. Właśnie o tym najczęściej występującym w naszym kraju nowotworze złośliwym będziemy mówić w tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie.

REKLAMA

Rak płuca jest obecnie najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce i stanowi pierwszą przyczynę zgonów w onkologii. Rocznie z jego powodu umiera ponad 20 tysięcy osób.

Z raportu "Rak płuca w Polsce - perspektywa społeczna i medyczna wynika", że zachorowania na raka płuc stanowiły 14% ze wszystkich ponad 156 tysięcy przypadków nowotworów złośliwych wśród polskich pacjentów w 2013 roku. Autorzy raportu zwracają też uwagę, że od kilku lat nowotwór płuca jest również pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet, obserwuje się także zwiększenie liczby zachorowań u osób niepalących.

Rak płuca jest nowotworem pochodzącym z komórek nabłonkowych dróg oddechowych. Nowotwór najczęściej rozwija się w dużych oskrzelach lub obwodowo, czyli na obwodzie płuca, bliżej ściany klatki piersiowej. Przerzuty raka płuca pojawiają się najczęściej w węzłach chłonnych, a w dalszej kolejności w drugim płucu, wątrobie, mózgu albo szpiku kostnym.

Jak zmniejszyć ryzyko choroby?

Lekarze przekonują, że główną przyczyną raka płuca jest palenie papierosów. Najbardziej na zachorowanie na ten typ nowotworu narażeni są palacze - przyznaje onkolog doktor Anna Wrona. Pamiętam wykład o dziesięciu czynnikach, które zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu płuca. Aż dziewięć z nich to właśnie palenie papierosów. Narażenie jest także otoczenie osób palących, bo bierna ekspozycja też może prowadzić do rozwoju raka płuca - dodaje. Im dłużej, im więcej pali się, tym ryzyko jest większe - dodaje profesor Dariusz Kowalski, szef Polskiej Grupy Raka Płuca. Jest oczywiście jeszcze szereg innych czynników, takich jak styl życia, sport, bieganie, odpoczynek, odżywianie. To jednak tylko kotederminanty. Głównym determinantem jest palenie papierosów i od tego nie uciekajmy. Obecnie mówimy, że rezygnując z papierosów zmniejszamy ryzyko zachorowania nawet o 95 procent - podkreśla onkolog.

Pacjenci: "Potrzebujemy nowoczesnego leczenia"

Stowarzyszenia pacjentów z rakiem płuca interweniowały w ostatnich tygodniach w sprawie braku nowoczesnych terapii na liście leków refundowanych. "23 tysiące osób rocznie umiera w Polsce na raka płuc. Chcemy mieć dostęp do terapii, z jakich korzystają inni Europejczycy" - podkreślali w petycji do Ministerstwa Zdrowia. W tej sprawie interweniują też posłowie.

TU ZNAJDZIESZ INTERPELACJĘ POSŁÓW W SPRAWIE LECZENIA PACJENTÓW Z RAKIEM PŁUCA W POLSCE: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BUYHLH

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ O PETYCJI PACJENTÓW Z RAKIEM PŁUCA: https://twojezdrowie.rmf24.pl/czlowiek/organy-wewnetrzne/pluca/news-rak-pluc-zabija-codziennie-63-osoby-pacjenci-interweniuja-w-,nId,4804764

Rak płuca a epidemia koronawirusa

Lekarze przypominają, że pacjenci z rakiem płuca to grupa, która powinna szczególnie uważać w czasie epidemii koronawirusa. Rak płuca może dawać podobne objawy jak COVID-19: duszności, kaszel, osłabienie i ból w klatce piersiowej. Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej profesor Maciej Krzakowski apeluje, aby - gdy pojawią się podejrzenia - konsultować się z także onkologiem. Najpierw w ramach teleporady, potem - w razie potrzeby - osobiście. Onkolodzy podkreślają, że w przypadku raka płuca bardzo ważny jest czas. Jeżeli przekroczy się pewną granicę, to nawet postępując nowocześnie i w wyszukany sposób, pewnych strat się nie nadrobi - dodaje profesor Krzakowski.

Lekarze przypominają, że do onkologa cały czas można zgłaszać się bez skierowania. A centra onkologii działają, choć często - przez epidemię i kwarantannę oraz zwolnienia lekarskie wśród personelu - w ograniczonym zakresie.

Jaki kaszel charakteryzuje nowotwór płuca?

Najczęstszym objawem raka płuc jest kaszel. Występuje częściej i wcześniej w guzach położonych centralnie w drzewie oskrzelowym - w przypadku raka płaskonabłonkowego i drobnokomórkowego. Według ekspertów, pojawienie się długotrwałego kaszlu, trwającego dłużej niż dwa tygodnie, to potencjalny objaw, o którym należy poinformować lekarza.

Jeżeli kaszel występuje u osoby niepalącej, pewnie jest objawem toczącej się już infekcji: bakteryjnej albo wirusowej. Taki kaszel, przy odpowiednio leczonej infekcji, powinien ustąpić w ciągu dwóch, trzech, maksymalnie czterech tygodni. Jeżeli taki kaszel przedłuża się, proszę udać się do pulmonologa. Palacz musi obserwować zmianę charakteru swojego kaszlu: kaszlał i wykrztuszał, a raptownie zrobił się kaszel suchy, częsty. Nagle kaszel mógł też stać się wilgotny. Te symptomy mówią: "dzieje się coś innego". Do tego świeża krew jest sygnałem, że należy natychmiast zgłosić się do lekarza i nie czekać, nie leczyć antybiotykiem - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Dariusz Kowalski, szef Polskiej Grupy Raka Płuca.