Choroby nowotworowe to coraz większy, zdrowotny problem. Co roku, nawet 150 tysięcy osób w Polsce dowiaduje się, że ma chorobę nowotworową, a 90 tysięcy ludzi umiera z powodu raka. Jak zachorowalność na nowotwory wygląda na terenie całego kraju?

REKLAMA

Nowotwory złośliwe u mężczyzn

Najwyższa w Polsce zachorowalność na nowotwory złośliwe u mężczyzn jest w pasie województw na zachodzie kraju, od województwa pomorskiego, przez wielkopolskie i dolnośląskie. Wysoka zachorowalność jest także w województwie świętokrzyskim. Najmniejszy procent mężczyzn choruje na nowotwory na Mazowszu i w województwie lubuskim.

Nowotwory złośliwe u kobiet

Proporcjonalnie najwięcej kobiet choruje w województwie pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i świętokrzyskim. Generalnie wysoką zachorowalność charakteryzują się duże miasta. Najmniej kobiet cierpi na nowotwory na Podlasiu, w województwie lubuskim i mazowieckim z wyjątkiem Warszawy.

Nowotwory piersi u kobiet

Najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie jest rak piersi. W Polsce, najwięcej przypadków jest w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Generalną tendencją jest wysoka zachorowalność w miastach. Niska zachorowalność jest charakterystyczna dla wschodniej części kraju, szczególnie dla województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn

Najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn jest rak prostaty. Najwyższą zachorowalność można zaobserwować w województwach: pomorskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Proporcjonalnie najmniej mężczyzn walczy z nowotworem prostaty w warmińsko-mazurskim, opolskim i łódzkim.

(ag)