To jeden z "cichych zabójców”, atakuje podstępnie i daje mało charakterystyczne objawy. Nowotwór w zaawansowanym stadium wykryto u zmarłego niedawno, znanego z wielu programów, kucharza Tomasza Jakubiaka. Co może wskazywać na raka dwunastnicy? Te sygnały powinny nas zaalarmować.
Niezamierzona utrata masy ciała. Jeśli chudniemy bez powodu - należy skonsultować to ze specjalistą. Powodem może być utrudnione trawienie i wchłanianie składników odżywczych, a także ogólne osłabienie organizmu.
Uczucie pełności, brak apetytu oraz nudności, a także wymioty - to kolejne objawy. Tego typu dolegliwości żołądkowe mogą być spowodowane niedrożnością dwunastnicy, a to powoduje zahamowanie przepływu pokarmu. Odczuwalny jest tępy i uporczywy ból nadbrzusza, nasilający się po jedzeniu i często promieniujący do pleców. Niestety, świadczy o zaawansowanym stadium nowotworu.
Kolejnymi sygnałami mogą być:
- żółtaczka
- wymioty podbarwione krwią
- smoliste stolce
- zmiana rytmu wypróżnień
- anemia
Rak dwunastnicy należy do nowotworów jelita cienkiego, a te są bardzo rzadkie.
Przyczyny rozwoju raka dwunastnicy
Trudno wskazać, co bezpośrednio wpływa na rozwój raka dwunastnicy - ale wiadomo, co może sprzyjać zachorowaniu. Mogą to być problemy zdrowotne jak: celiakia, zespół Gardnera, zespół Peutza-Jeghersa (czyli polipy żołądka), zespół Lynch (dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością) oraz choroba Leśniowskiego-Crohna czy przebyty rak jelita grubego, ale też:
- niewłaściwa dieta: uboga w błonnik i bogata w tłuszcze
- alkohol i papierosy
- zaawansowany wiek
W przypadku niepokojących dolegliwości, należy zgłosić się do gastrologa. Z pewnością, ważnymi elementami diagnostyki będą: gastroskopia i tomografia komputerowa. Dwunastnica jest częścią przewodu pokarmowego - w której wchłaniane jest pożywienie, ale też ważnym gruczołem trawiennym, ponieważ dochodzi w niej do mieszania miazgi pokarmowej z sokiem trzustkowym, żółcią oraz wydzieliną gruczołów dwunastniczych. Rak powoduje upośledzenie tych funkcji. Dwunastnica położona jest blisko istotnych narządów, co ma znaczenie w przypadku zdiagnozowania raka oraz konieczności usunięcia go.