Bezpłatne badania cytologiczne, czyli „biała sobota” organizowana jest w sobotę 27 października w Łodzi. Zbadać można się w Szpitalu Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

zdj. ilustracyjne /Unsplash.com /Internet

Niewielu nowotworów można uniknąć albo całkowicie je wyleczyć. Jednak pewne jest, że kobiety, wykonujące regularnie badania cytologiczne w specjalistycznych ośrodkach, dużo rzadziej umierają z powodu raka szyjki macicy.

Tymczasem, ten nowotwór jest wyjątkowo podstępny i długo pozostaje bezobjawowy. Wykonywanie badań dopiero w chwili, gdy pojawią się dolegliwości, jest błędem, który może kosztować życie. Wystarczy profesjonalna profilaktyka, by takie ryzyko zmniejszyć niemal do zera - przekonuje rzecznik szpitala Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - Adam Czerwiński. Dlatego zapraszamy na bezpłatne badania, które pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka już we wczesnym stadium zaawansowania. To będą badania cytologiczne, które są bezbolesne i trwają chwilę.

Za pomocą szpatułki lekarz pobiera komórki pokrywające narząd rodny. Później przygotowuje się z nich preparat, który oceniany jest pod mikroskopem przez specjalistę. Na nasze badania w "białą sobotę" mogą zgłaszać się panie w wieku od 25 do 59 lat - dodaje Czerwiński.

W Łodzi w sobotę (27 października) lekarze będą czekali na kobiety w godzinach: 9-12 w głównym budynku instytutu (pawilon ginekologiczno-położniczy) przy ul. Rzgowskiej 281/289.

Bezpłatne badania cytologiczne wykonuje się co trzy lata.

(mc)