Według danych, w Polsce może chorować na nie nawet 11 milionów dorosłych osób, z czego ponad 3 miliony o tym nie wie i nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia powikłaniami, takimi jak: udar mózgu, zawał, niewydolność serca i nerek. Zagrożenie jest duże, bo nadciśnienie tętnicze przez lata może nie dawać żadnych objawów. O „cichym zabójcy” – mówimy głośno w Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne/Uważasz, że nie masz nadciśnienia? A sprawdziłeś?

Pacjenci, którzy już usłyszeli diagnozę - powinni regularnie mierzyć ciśnienie, zażywać leki i dbać o siebie, zmieniając styl życia. Podstawą jest:

  • dieta - bogata w: warzywa, owoce, ryby, produkty pełnoziarniste
  • aktywność fizyczna
  • odpowiednie nawodnienie
  • dbanie o stan psychiczny


Osoby, które mają świadomość choroby - są też zwykle świadome konsekwencji, związanych z jej ignorowaniem. Szczególnie groźna sytuacja jest wtedy, gdy człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma wysokie ciśnienie.

Spotkałam się z pacjentami, którzy nie mieli standardowych objawów choroby, takich jak: ból i zawroty głowy czy męczliwość, a jednak problem zbyt wysokiego ciśnienia ich dotyczył - ostrzega dr n. med. Mariola Kozłowska-Laskowska, lekarka kierująca Oddziałem Rehabilitacji Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu.

Mogą pojawić się: wypieki na twarzy, kołatanie serca, duszności, osłabienie, problemy ze snem, nudności - ale choroba może też przebiegać bezobjawowo.

Nawet, jeżeli nie ma dolegliwości to warto kontrolować ciśnienie - zwłaszcza, jeżeli są predyspozycje genetyczne. Lepiej też profilaktycznie skonsultować się z lekarzem.

Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak:

  • niewydolność serca
  • udar mózgu
  • zawał


Trzeba pamiętać o obciążeniu genetycznym ryzykiem zachorowania, ale też: otyłość, nadużywanie soli, złe odżywianie się, palenie papierosów czy życie pełne wyzwań i w ciągłym napięciu oraz problemy ze snem - to czynniki, które mogą powodować rozwój nadciśnienia tętniczego.

Bardzo ważnym elementem jest również troska o zdrowie psychiczne, opanowanie stresu, uzyskanie emocjonalnej równowagi - zaznacza specjalistka.

Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia krwi?

To pozornie proste badanie, które większość osób zwykle bez problemu wykonuje samodzielnie w domach. Wynik może być jednak błędny, jeżeli nie trzymamy się kilku ważnych zasad:

  • przynajmniej pięciominutowy odpoczynek przed pomiarem - nie powinniśmy badać się bezpośrednio po wysiłku
  • rezygnacja z obfitych posiłków pół godziny przed kontrolą ciśnienia
  • w okolicy badania nie pijemy kawy i alkoholu, a także nie palimy papierosów
  • mierzymy ciśnienie na siedząco lub leżąco, a mankiet aparatu zakładamy na ramię - na poziomie serca
  • warto wykonać przynajmniej dwa pomiary z dwuminutową przerwą między nimi.


Wysokie ciśnienie krwi to odczyt przekraczający 140/90 mmHg. Nadciśnienie tętnicze dotyczy około 42 proc. mężczyzn i 33 proc. kobiet. Szacuje się, że zmaga się z nim co trzeci dorosły, w wieku 55-74 lat.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w naszym kraju.