W najnowszych badaniach sprawdzano wpływ oksytocyny – zwanej hormonem miłości, na regiony mózgu, które pomagają kontrolować zachowania żywieniowe, żeby zbadać możliwość stosowania tego hormonu jako leczenia otyłości.

REKLAMA

Oksytocyna jest hormonem, który odgrywa zasadniczą rolę w interakcji społecznej, często jest nazywany "hormonem miłości". Jest odpowiedzialny za wywoływanie takich uczuć, jak: zaufanie, lęk. Jest ważny także podczas aktów seksualnych i porodu - hormon ten zwiększa skurcz macicy podczas porodu i stymuluje produkcję mleka.

Większość dyskusji na temat oksytocyny koncentruje się na jej roli podczas porodu. Okazuje się jednak, że wpływa również na inne aspekty funkcjonowania ciała, jak np. uczucie sytości i głodu. Hormon ten wpływa na nasze zachowania żywieniowe i metabolizm.

Według ostatnich badań, które zaprezentowano podczas corocznego spotkania Endocrine Society w Nowym Orleanie, oksytocyna zmienia sposób, w jaki ludzie z otyłością przetwarzają obrazy wysokokalorycznych pokarmów.


Oksytocyna w leczeniu otyłości


Okazuje się, że oksytocyna może być lekarstwem na otyłość. Wcześniejsze badania wykazały, że oksytocyna w aerozolu do nosa, która nie jest jeszcze zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych, współdziała z obwodami mózgu, które odgrywają rolę w zachowaniach żywieniowych.

Wiedza o tym, jakie lek ma działanie, jest pierwszym krokiem w kierunku ustanowienia oksytocyny jako lekarstwa na przejadanie się i otyłość - mówi dr Liya Kerem, główny badacz, który jest endokrynologiem dziecięcym w MassGeneral Hospital for Children i naukowcem w Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Opierając się na swoich wcześniejszych odkryciach, które wskazywały, że oksytocyna zmniejsza aktywację części systemu nagrody mózgu zwanego brzusznym obszarem nakrywkowym (VTA), naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób oksytocyna wpływa na łączność między VTA a resztą mózgu.

Badania były finansowane przez Centrum Badań nad Otyłością Nutrition w Harvard, Boston Nutrition Obesity Research Center oraz National Institutes of Health.

Naukowcy do grupy badawczej zaangażowali 10 mężczyzn, którzy cierpieli na nadwagę lub otyłość. Uczestnicy odbyli dwie wizyty w laboratorium badawczym, gdzie otrzymali pojedynczą dawkę oksytocyny w aerozolu do nosa lub placebo.

Uczestnicy badania nie wiedzieli, jaką substancję przyjęli. Po 1 godzinie obejrzeli obrazy wysokokalorycznych pokarmów, niskokalorycznych pokarmów i obiektów niespożywczych. W tym czasie byli podpięci do rezonansu magnetycznego, który mierzył zmiany w przepływie krwi w mózgu.

W porównaniu z placebo, oksytocyna osłabiała funkcjonalną łączność między VTA, a obszarami mózgu związanymi z motywacją pokarmową, gdy uczestnicy zobaczyli zdjęcia wysokokalorycznych pokarmów. Nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych tego leczenia.

Dr Kerem wyjaśnił, że osoby z otyłością mają "nienormalnie nadaktywowane obszary nagradzania mózgu", kiedy patrzą na obrazy wysokokalorycznych pokarmów, nawet gdy są pełne. Ten fakt wyjaśnia, dlaczego moglibyśmy stosować leki takie jak oksytocyna w leczeniu otyłości.


Wskaźniki otyłości nadal rosną

Wskaźnik ludzi z otyłością na świecie wrósł prawie trzykrotnie od 1975 roku, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W 2016 roku prawie 2 miliardy dorosłych miało nadwagę, z czego ponad 650 milionów miało otyłość.

WHO używa wskaźnika masy ciała ( BMI ) do określenia nadwagi i otyłości u dorosłych. BMI obliczamy dzieląc masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Nadwagę stwierdza się jeżeli BMI jest na poziomie wyższym lub równym 25, otyłość przy wskaźniku wyższym lub równym 30.

Otyłość ma związek z szeregiem schorzeń, w tym z chorobami serca, udarem, cukrzycą typu 2 i niektórymi rodzajami nowotworów .