Łagodzi dolegliwości ze strony układu trawiennego, pomaga we wzdęciach i stanach zapalnych błony śluzowej żołądka. Roślina ta stabilizuje również poziom cukru i cholesterolu, a także łagodzi skurcze menstruacyjne oraz stymuluje laktację u kobiet karmiących piersią. Poznaj zalety kozieradki.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Lista zalet kozieradki jest długa - odkryto je już w starożytności. Ta - wywodząca się z południowej Azji roślina - wykorzystywana była wówczas głównie jako naturalny środek usprawniający pracę układu trawiennego. Ma dużą zawartość substancji śluzowych - dlatego jej nasiona działają osłaniająco i przeciwzapalnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Zalecane są osobom zmagającym się z chorobami żołądka, ale nie tylko.

Kozieradka jest bogata w potas, błonnik i przeciwutleniacze, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Niektóre badania wykazały, że wspiera prawidłową pracę serca, obniża poziom cholesterolu, a także zwiększa przepływ krwi. Obecność rozpuszczalnego błonnika, który spowalnia wchłanianie glukozy, przyczynia się do ustabilizowania poziomu cukru. Ponadto zawarte w roślinie aminokwasy wykazują zdolność do poprawy wrażliwości na insulinę, dzięki czemu ma ona potencjał przeciwcukrzycowy - mówi dietetyczka pediatryczna Colin Malloy.

Polecana jest zwłaszcza kobietom, ponieważ łagodzi skurcze menstruacyjne. Dodatkowo, przyprawa ta zaliczana jest do galaktogogów - produktów, które stymulują laktację u kobiet karmiących piersią. Naukowcy wskazują też na jej zdolność do wspierania odchudzania, poprzez łagodzenie zaburzeń metabolicznych

Dla zdrowia i urody

Ekstrakt z nasion kozieradki zapobiega wypadaniu włosów oraz działa oczyszczająco na skórę głowy i przeciwłupieżowo.

Kozieradka charakteryzuje się słodkawym, lekko orzechowym smakiem z wyraźną nutą goryczy. Jeśli nie brzmi to zachęcająco, wystarczy połączyć ją z innymi przyprawami i dodawać do posiłków - podpowiada ekspertka.

Można z niej też przygotować rozgrzewający napar: zalewając 1 łyżeczkę nasion szklanką gorącej wody - należy parzyć pod przykryciem przez około 10-15 minut.

Choć stosowanie kozieradki jest bezpieczne - to warto zachować umiar. Zbyt często spożywana - może wywołać nudności i mieć działanie przeczyszczające.