Gdy boli ząb czy głowa biegniemy do apteki po odpowiednią tabletkę. Często jest to jednak rozwiązanie na krótką metę. Długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych nie jest obojętne dla naszego organizmu.
Skutki uboczne
Działania uboczne tabletek przeciwbólowych dotyczą zazwyczaj przewodu pokarmowego. Może dojść do uszkodzenia śluzówki, a nawet krwotoków. Raporty amerykańskiej Komisji do spraw Żywności i Leków pokazują, że w samych Stanach Zjednoczonych blisko 18 tysięcy osób umiera rocznie z powodu krwawienia z przewodu pokarmowego, związanego z użyciem tych leków. Często zażywamy je regularnie. Co więcej, gdy ból nie przechodzi, zwykle zwiększamy dawki. W efekcie możemy się uzależnić od farmaceutyków.
Sprawdź dlaczego boli
Leki przeciwbólowe są bardzo łatwo dostępne. Kupimy je nie tylko w aptece, ale też w supermarkecie, na stacji benzynowej czy w osiedlowym sklepiku. Szukamy najszybszego sposobu na uśmierzenie bólu, zapominając o tym jakie spustoszenie wywołują w naszym organizmie takie tabletki. Jak zmienić te przyzwyczajenia? Lekarze radzą, żebyśmy zastanowiliśmy się nad przyczynami dolegliwości. Zwykle tkwią w naszym dotychczasowym trybie życia: nieprawidłowa pozycja siedząca, długotrwała praca przy komputerze i pola magnetyczne, które niszczą wzrok, wpływają na centralny układ nerwowy.
Zadbaj o zdrowy tryb życia
Ból zmusza do tego, by sięgnąć po tabletkę. Wiele osób twierdzi, że jak jej nie łyknie, nie będzie wstanie normalnie funkcjonować w pracy czy spokojnie spać. Tymczasem czasami wystarczy zadbać o krótkie przerwy w pracy, w szkole czy na studiach, gdy spędzamy wiele godzin nad książkami i przed komputerem. Warto wyjść na spacer i rozruszać mięśnie, żeby nie dopuścić do ich przeciążenia. Przemęczenie to częsta przyczyna bólów mięśni i głowy. Jeżeli już musimy zażyć coś przeciwbólowego, pamiętajmy by przyjmować takie leki w odstępie kilku godzin.